Białoruś: 75. rocznicy kanonizacji św. Andrzeja Boboli

W Janowie Poleskim odbyły się dziś  uroczystości upamiętniające 75 rocznicę  kanonizacji świętego Andrzeja Boboli. Uroczystości rozpoczęły się  na miejscu schwytania świętego Andrzeja Boboli, gdzie w chwili obecnej są usytuowane krzyże pojednania: prawosławny i katolicki.

Uroczystości rozpoczęły się na miejscu schwytania świętego Andrzeja Boboli. Później w procesji z relikwiami świętego Andrzeja, w modlitewnej atmosferze wszyscy przeszli do kościoła parafialnego pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, gdzie była sprawowana uroczysta Msza święta, której przewodniczył ks. bp Stanisław Stefanek, biskup senior diecezji łomżyńskiej, a Słowo Boże wygłosił ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

(…) Przyjeżdżam dzisiaj jako pielgrzym, aby idąc po tych śladach Świętego Bożego Męczennika, który uwierzył do końca, powtarzać moje słowo – Wierzę; żeby razem z wami to słowo splotło się w wielką modlitwę i żeby się niosło ku niebu z tej białoruskiej ziemi  – podkreślił w homilii ks. abp Andrzej Dzięga.

W liturgii udział wzięli również: ks. bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna, ks. bp Antoni Dziemianko ordynariusz z Pińska, ks. bp Kazimierz Wielikosielec z Homla, ks. prałat Franciszek Kisiel, administrator apostolski diecezji witebskiej, wielu kapłanów z kraju i zagranicy, oraz licznie przybyli pielgrzymi z Białorusi, Polski, Litwy i Niemiec.

W uroczystościach wzięli udział również przedstawiciele Stowarzyszenia krzewienia kultu  św. Andrzeja Boboli z Warszawy, którzy od 1992 roku przyjeżdżają na doroczne uroczystości św. Andrzeja Boboli.

Na koniec Mszy świętej ksiądz biskup Antoni Dziemianko, ordynariusz diecezji pińskiej podziękował wszystkim za udział w uroczystościach i ogłosił, że kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Janowie Poleskim, podnosi do rangi sanktuarium, pragnąc, by kult świętego Andrzeja Boboli rozszerzał się na ziemi Poleskiej, a także na cały kraj.

Po skończonej uroczystości wszyscy mieli możliwość ucałowania relikwii świętego Andrzeja Boboli.

* * *

Andrzej Bobola urodził się w 1591 w Strachocinie k. Sanoka w rodzinie szlacheckiej. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1611 r. w Wilnie, gdzie studiował teologię i filozofię. W 1623 r. otrzymał święcenia kapłańskie. W 1642 r. wyjechał do Pińska, gdzie prowadził w okolicy działalność ewangelizacyjną i działał na rzecz pojednania prawosławnych z Kościołem rzymskokatolickim.

Jego działalność wzbudziła wielki sprzeciw zarówno wśród prawosławnych, jak i Kozaków wrogo nastawionych do jezuitów i Polaków. 16 maja 1657 r. jezuita został poddany torturom i zamordowany przez Kozaków podczas rzezi w Janowie Poleskim.

Andrzej Bobola został beatyfikowany w 1853 r. przez Papieża Piusa IX, a kanonizacji dokonał Papież Pius XI w 1938 roku. 16 maja 2002 r. św. Andrzej Bobola został ogłoszony czwartym patronem Polski. W jednym z objawień prywatnych zapowiedział odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej. Wydarzenia z 1918 roku wielu uznało za spełnienie proroctwa. Kiedy młode państwo polskie zaczęło się umacniać i rozwijać, ze wschodu ruszyła ofensywa bolszewicka. Przed Polską pojawiło się widmo zagłady. Wtedy arcybiskup warszawski zarządził odprawienie nowenny za wstawiennictwem Andrzeja Boboli. Po jej zakończeniu, 15 sierpnia, polska armia odniosła zwycięstwo nad bolszewikami, zwane popularnie „Cudem nad Wisłą”.

Konferencja Episkopatu Białorusi/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl