Bem vindo ao Brasil – Witaj w Brazylii !!!

Papieska podróż Apostolska na kontynent Latynoamerykański

Juz tylko godziny dzielą Brazylię od momentu, gdy papież Benedykt XVI rozpocznie swą wizytę apostolską w tym kraju. Tegoroczna pielgrzymka ściśle jest powiązana z otwarciem obrad V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbędzie się w dniach 13 – 30 maja w maryjnym sanktuarium w Aparecida.

Program papieskiego pobytu w Brazylii w dniach 9-13 maja jest bardzo bogaty. Benedykta XVI podczas swej pielgrzymki odwiedzi: Sao Paulo, Guaratinguetá i Aparecida. W dniu przylotu (9.05) do Sao Paulo przewidziana jest jedynie ceremonia powitania zaś następne dni mają już swój napięty program.

W czwartek (10.05) w drugim dniu swego pobytu w Sao Paulo Benedykt XVI spotka się, w rannych godzinach, miedzy innymi z prezydentem Luizem Ignacio Lula da Silva, zaś wieczorem na stadionie Pacaembu odbędzie się czuwanie modlitewne z brazylijska młodzieżą.

Na piątek (11.05) przed południem przewidziana jest Msza św., podczas której Ojciec św. wyniesiony do chwały ołtarzy brazylijskiego franciszkanina bł. Antoni od św. Anny Galvao powszechnie zwanego „Frei Galv?o”. Frei Galv?o jest pierwszym Brazylijczykiem, który zostanie ogłoszony świętym. W piątkowym programie na popołudnie zostało przewidziane, w katedrze w Sao Paulo, spotkanie z brazylijskim episkopatem.

Sobotni program papieskiego dnia przeznaczony jest na odwiedziny ośrodka terapeutycznego dla narkomanów „Fazenda Esperança” (gospodarstwo nadziei) w Guaratinguetá. Ośrodek ten założony został przez franciszkanina o. Hansa Stapela w odległości około stu kilometrów od Sao Paulo. Za swój zasadniczy cel postawił sobie prace z osobami uzależnionymi od narkotyków i alkoholu. Pierwszy ośrodek terapeutyczny powstał w Guaratinguetá w 1979r. i dzieło to rozrosło się z czasem i do dziś powstało aż 28 podobnych ośrodków w Ameryce Łacińskiej, Afryce, Azji i Europie. Papieskie odwiedziny w ośrodku o. Hansa jest uznaniem dla pracy oraz zachętą dla innych, by nieśli pomoc ludziom, którzy zagubili się w życiu i uwikłali się w różne nałogi. Po tym spotkaniu, Ojciec Święty uda się da Sanktuarium Maryjnego w Aparecida, gdzie w sobotni wieczór przewodniczył będzie modlitwie różańcowej z udziałem duchownych i osób zakonnych.

Ostatni dzień papieskiej wizyty przeznaczony jest na otwarcie V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W niedzielny poranek, przed bazyliką w Aparecida, Benedykt XVI przewodniczył będzie uroczystej Eucharystii, zaś popołudniu weźmie udział w otwarciu obrad biskupów latynoamerykańskich i po tym uda się w drogę powrotną do Rzymu.

V Konferencji Ogólnej Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest ważnym wydarzeniem dla Kościoła katolickiego w tej części świata. Połączone konferencje biskupów odbywają się od 1955 r. Pierwsza odbyła się w Rio de Janeiro, następne: Medellin w Kolumbii (1968), Puebla w Meksyku (1979) i Santo Domingo w Republice Dominikany (1992). Każda z nich wywarła wielki wpływ na akcje ewangelizacyjną w Ameryce Łacińskiej. Owocem każdej z dotychczasowych Konferencji były dokumenty, które stały się drogowskazami dla pracy duszpasterskiej w perspektywie kontynentu i poszczególnych krajów, które borykają się z podobnymi problemami i wyzwaniami.

Przygotowania do tegorocznej Konferencji rozpoczęły się pięć lat temu, gdy zebranie Rady Stałej poprosiło Jana Pawła II o zwołanie konferencji generalnej. W dniu 7 lipca 2005 r. Benedykt XVI ogłosił temat przyszłego zgromadzenia: „Uczniowie i misjonarze Jezusa Chrystusa: aby w Nim nasze ludy miały życie. Ja jestem drogą, prawdą i życiem (J14,6)”. Sam papież wybrał też miejsce konferencji w Aparecida, gdzie mieści się narodowe sanktuarium Brazylii.

W obradach uczestniczyć będą biskupi reprezentujący episkopaty poszeczególnych krajów Ameryki Południowej i Karaibów.

Brazylia należy do krajów, który był cztery razy odwiedzany przez papieża Jana Pawła II.

Papieskie pielgrzymki w 1980, 1982, 1991 i 1997 pozostawiły w świadomości Brazylijczyków bardzo wiele życzliwości wobec osoby Karola Wojtyły, który miał możliwość odwiedzić największe miasta i spotykać się z wszystkimi grupami społecznymi. Niezapomnianym wydarzeniem z papieskiego pobytu w Salvador są odwiedziny najbiedniejszych z dzielnic zwanych „favelami” w Salvador, dokąd Ojciec św. poszedł pieszo odwiedzając rodziny. Niezapomnianym jest także udział Jana Pawła II w Światowym Kongresie Rodzin w Rio de Janeiro w 1997 r.

Tak jak w poprzednich latach Brazylia z entuzjazmem przygotowuje się na przyjęcie Benedykta XVI, a na licznie rozwieszonych plakatach czytamy miedzy innymi: „Bem vindo ao Brasil” (Witaj w Brazylii) lub „Bendito que vem em nome do Senhor” (Błogosławiony, który przychodzi w imię Pana).

o. Stanisław Wilczek, CSsR

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl