Autorstwa Alvaro1984 18 - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7410039

Atak na parafię katolicką i księdza w Demokratycznej Republice Konga

Kwestor parafii św. Franciszka Ksawerego w mieście Kamituga, w prowincji Mwenga, w Demokratycznej Republice Konga został podwójnie ranny po postrzale i uderzeniu maczetą podczas napadu w nocy 31 grudnia 2021 roku.

31 grudnia około godziny 21.00 uzbrojeni napastnicy zaatakowali parafię, podczas gdy górnicze miasto Kamituga tętniło świąteczną atmosferą końca roku.

Bandyci napadli na księdza przebywającego na terenie klasztoru przy katolickiej parafii św. Franciszka Ksawerego. Zastraszyli kapłana, żądając od niego wydania pieniędzy, które zostały przywiezione jako wypłaty dla nauczycieli. Bandyci otworzyli ogień, w wyniku którego ksiądz został trafiony w nogę. Następnie kapłanowi zadano cios maczetą w głowę i zrabowano pieniądze. Ksiądz został przetransportowany do miejscowego szpitala, a jego stan nie zagraża życiu.

Atak dotyka bezpośrednio opóźnień i warunków wynagradzania nauczycieli na obszarach wiejskich. W pewnym momencie Caritas w Demokratycznej Republice Konga (po ataku zbrojnym na konwój Caritas diecezjalnej z Uvira, który przewoził pieniądze dla nauczycieli w środkowej i górnej części Fizi) wyraziła brak zainteresowania pomocą państwa w wypłacaniu pensji nauczycielom na odległych obszarach.

Krzysztof Ołdakowski SJ/vaticannews.va/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl