fot. PAP/EPA

Argentyna: weekendowa zbiórka na cele misyjne

„Twoja miłość do misji świadczy o twojej wierze” – to temat tegorocznej zbiórki, którą przez weekend 2 i 3 stycznia prowadzi się we wszystkich Kościołach Argentyny.

Celem zbiórki jest pozyskanie funduszy na pomoc w ewangelizacji kontynentu afrykańskiego. Inicjatywę tę koordynuje argentyńskie biuro Papieskich Dzieł Misyjnych.

W tej kampanii odwołujemy się przede wszystkim do hojności wiernych – podkreśla szef biura ks. Dante De Sanzi.

Dodaje także, że konieczne jest dziś otwarcie się na Afrykę, która pada ofiarą wyzysku i niesprawiedliwości, pogarszających sytuację jej mieszkańców.

Przypomnijmy, że inicjatorem dorocznej zbiórki charytatywnej przeznaczonej na misje w Afryce był żyjący w XIX w. francuski kardynał i misjonarz Charles Lavigerie. W 1890 r. Leon XIII encykliką Catholicae Ecclesiae ustanowił „Papieską zbiórkę na Afrykę”. Wtedy najważniejszym jej celem była pomoc misjonarzom w walce z niewolnictwem. Z czasem pozyskane z tej zbiórki środki powierzono Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Obecnie przeznacza się je również na różne cele misyjne, zwłaszcza na potrzeby księży pracujących w najbiedniejszych rejonach świata.

Radio Watykańskie/RIRM

drukuj