Apel o trzeźwość Narodu

– Polska albo będzie trzeźwa, albo nie będzie jej wcale – przestrzegał wczoraj ks. bp Tadeusz Bronakowski w Miejscu Piastowym, przywołując słowa bł. Bronisława Markiewicza. Wygłosił on homilię w 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci bł. Bronisława Markiewicza podczas spotkania Rodziny Radia Maryja.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu ds. Apostolstwa Trzeźwości podkreślił, że współczesny człowiek staje się synonimem kogoś zniewolonego, uzależnionego i pozbawionego godności. – Lista nowych nałogów napawa nas przerażeniem. W ostatnich dniach opublikowano badania, z których wynika, że co piąty nastolatek zaniedbuje swoje potrzeby snu i odżywiania przez uzależnienie od komputera i internetu. Obok tych uzależnień od świata wirtualnego rośnie także liczba osób uzależnionych od narkotyków, hazardu, zakupów, leków uspokajających. Mimo licznych „nowych” problemów wciąż najpoważniejszym zagrożeniem jest nadużywanie alkoholu – zaznaczył ks. bp Bronakowski.
Kaznodzieja pokazał dramatyczne sytuacje związane z piciem alkoholu i brak reakcji społeczeństwa na rosnące jego nadużywanie. Wskazał, że należy wprowadzić bezwzględny zakaz reklamy i promocji alkoholu. – Zdrajcą narodu i wiary jest ten, kto dzieci i młodzież chciałby wychować ze szklanką piwa lub kieliszkiem wina w ręku – przypomniał słowa bł. Bronisława Markiewicza, apostoła trzeźwości. – Przecież zasiadający w parlamencie przedstawiciele rządu i samorządów szli do wyborów, twierdząc, że będą bezinteresownie służyć Ojczyźnie i dobru wspólnemu. Taką też składali przysięgę. Teraz zaś, kierowani polityczną poprawnością i strachem przed alkoholowymi lobbystami i szantażystami, podejmują jedynie pozorne działania na papierze, które nigdy nie przyniosą oczekiwanych rezultatów – akcentował kaznodzieja. Dodał, że jedyne konkretne działania, jakie są podejmowane, służą liberalizacji prawa, która przynosi tylko pogorszenie sytuacji.
Kończąc homilię, ks. biskup apelował: – Niech z tego sanktuarium na nowo do całej Ojczyzny popłyną słowa prośby i wielkiego wezwania: Rodziny, bądźcie szkołami trzeźwości! Przez wasze świadectwo, przez abstynencję wielu rodzin, możemy dążyć do trzeźwości całego Narodu!
W połączeniu telefonicznym
o. dr Tadeusz Rydzyk zaprosił Rodzinę Radia Maryja na najbliższe uroczystości – wrześniową pielgrzymkę do Kalisza (6 września), na jej święto do Torunia (8 września) oraz na pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do Ojca Świętego do Watykanu. Zachęcał również Polaków do włączania się w budowę świątyni pw. Matki Bożej Gwiazdy Nowej Ewangelizacji – wotum wdzięczności za dar Jana Pawła II.

drukuj