800 lat temu urodził się św. Bonawentura, patron kobiet oczekujących potomstwa

800 lat temu urodził się św. Bonawentura, patron kobiet oczekujących potomstwa, generał franciszkanów i jedna z najważniejszych postaci XIII w. Zdaniem franciszkanina Emila Kumki dziś od Bonawentury można uczyć się otwartości na drugiego człowieka.

Z okazji tej rocznicy w krakowskim klasztorze franciszkanów w czwartek i piątek odbywa się międzynarodowa konferencja naukowa „Bonawenturiański system myślenia. Pytanie o aktualność”, z udziałem ok. 100 gości (uczonych, teologów i przedstawiciela Kościoła) z Polski, Włoch, Czech i Niemiec (spotkania są otwarte, każdy może w nich uczestniczyć). To jedno z dwóch tak wielkich wydarzeń w Europie, zorganizowane w urodziny Bonawentury. Drugie podobne sympozjum odbędzie się w Rzymie w listopadzie.

„Przyjmuje się, że 1217 r. jest najprawdopodobniejszą datą narodzin św. Bonawentury” – powiedział PAP o. Emil Kumka, jeden z gości konferencji w Krakowie, wykładowca nauk franciszkańskich w Rzymie (w papieskiej uczelni Seraphicum).

Podkreślił, że św. Bonawentura, obok św. Tomasza z Akwinu, był najważniejszym XIII-wiecznym teologiem. W przeciwieństwie do Tomasza z Akwinu Bonawentura nie kładł nacisku na racjonalne poznanie Boga, człowieka i świata – dla Bonawentury liczyło się przede wszystkim uczucie, miłość, otwarcie na łaskę Boga.

„Św. Bonawentura kładł nacisk na miłość do bliźniego, empatię, otwarcie na łaskę Boga oraz na drugiego człowieka. Myślę, że tej otwartości na drugiego możemy się dziś szczególnie uczyć, to może być klucz, by się >>dogadać<< w dzisiejszych czasach” – mówił franciszkanin.

Św. Bonawentura (Jan Fidanza) urodził się w Bagnoregio we Włoszech. Podczas chrztu otrzymał imię Jan. Zgodnie z przekazami jako niemowlę był ciężko chory i wróżono mu śmierć. Matka zabrała dziecko do św. Franciszka z Asyżu, a ten widząc je powiedział „bona vantura” (wł.), co oznacza „dobra przyszłość” (w ten sposób też powstało i zaczęło funkcjonować nowe imię męskie). Zgodnie z przekazami, za wstawiennictwem św. Franciszka dziecko wyzdrowiało.

Bonawentura studiował teologię i filozofię w Paryżu, gdzie również wstąpił do franciszkanów. Był m.in. bakałarzem biblijnym i profesorem w szkole franciszkańskiej. W wieku 39 lat został generałem zakonu franciszkanów. Rozbudował zgromadzenie i usystematyzował reguły św. Franciszka (zm. 1226). Napisał m.in. dwie biografie św. Franciszka. Z inicjatywy Bonawentury Kościół ustanowił święto Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Zmarł 15 lipca 1274 r. podczas soboru w Lyonie, którego był jednym z głównych organizatorów.

Św. Bonawentura jest patronem kobiet oczekujących potomstwa, dzieci, teologów, robotników, tragarzy, wytwórców jedwabiu.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl