fot. twitter.com

8 maja – IV Międzynarodowy Różaniec Młodych

W sobotę o godz. 17.00 odbędzie się IV Międzynarodowy Różaniec Młodych. Z inicjatywy ordynariusza włoskiej diecezji Teramo-Atri, ks. bp Lorenzo Leuzzi, we wspólnej modlitwie połączą się w tym roku młodzi z Polski, Włoch, Kanady, Brazylii, Haiti i Słowenii.

W sanktuarium św. Gabriela w Isola del Gran Sasso w regionie Abruzja we Włoszech modlitwie będzie przewodniczył ks. bp Emil Paul Tscherrig – nuncjusz apostolski we Włoszech. W Polsce nabożeństwu w budowanym sanktuarium św. Gabriela i Młodych Świętych na warszawskiej Białołęce będzie przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej, ks. bp Wojciech Osial.

Św. Gabriel od Matki Bożej Bolesnej (Franciszek Possenti) we Włoszech nazywany jest „Świętym uśmiechu”. Jest jednym z najbardziej znanych wśród młodzieży świętych.

„Zawsze panując nad sobą, pogodnym obliczem okazywał wesele ducha, zachęcając przez to innych do radości” – napisał papież Jan XXIII z okazji 100-lecia urodzin św. Gabriela.

Franciszek Possenti urodził się w Asyżu 1 marca 1838 r. Jego ojciec piastował urząd gubernatora miasta i okolic z ramienia Stolicy Apostolskiej, gdyż obszar ten należał wówczas do Państwa Kościelnego.

Po okresie zbyt swobodnej młodości 22 sierpnia 1856 r. wstąpił do klasztoru pasjonistów w Morovalle, gdzie przyjął imię zakonne Gabriel. Zmarł w wieku 24 lat na gruźlicę 27 lutego 1862 r.

Jest patronem kleryków i młodych zakonników. Papież św. Pius X ogłosił Gabriela błogosławionym (1908), a papież Benedykt XV wpisał go do katalogu świętych (1920). Papież Pius XI obrał św. Gabriela za patrona młodzieży włoskiej Akcji Katolickiej (1926). W roku 1953 papież Pius XII wyznaczył św. Gabriela na patrona diecezji Teramo i Atri na równi ze św. Bernardynem i św. Reparatą. Jego relikwie znajdują się w sanktuarium św. Gabriela w Isola del Gran Sasso, a od 2010 także w parafii św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie.

Zgromadzenie Męki Jezusa Chrystusa, popularnie zwane Zgromadzeniem Pasjonistów zostało założone przez włoskiego mistyka św. Pawła od Krzyża w roku 1720 i jest międzynarodowym instytutem zakonnym na prawie papieskim. Jego członkowie ślubują rozważać i głosić miłość Boga do świata objawioną przez mękę Jezusa Chrystusa.

Obecnie na świecie jest około 1800 pasjonistów (kapłanów i braci), którzy pracują w 62 krajach na 6 kontynentach.

Zgromadzenie jest podzielone na 6 konfiguracji, które dzielą się na 16 prowincji i 7 wiceprowincji.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl