fot. elzbietanki.eu

70. rocznica męczeńskiej śmierci s. Marii Witkowskiej

W kościele Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu sprawowana była uroczysta Msza św. w 70. rocznicę męczeńskiej śmierci Służebnicy Bożej s. Marii Teodory Witkowskiej, elżbietanki. Eucharystię transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

Mszy św. przewodniczył ks. bp. Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej. W homilii, nawiązując do życia s. Marii Witkowskiej zaznaczył, że „Królestwo Boże, to przede wszystkim kategoria religijna oraz etyczna, a jej przyjęcie wymaga „spojrzenia, które przekracza porządek historii i teraźniejszości.

– Przyjęcie panowania Boga to akceptacja w życiu konkretnej osoby zasady: „Będę kierował się prawdą, dobrem, sprawiedliwością, właściwie ukształtowanym sumieniem. Będę starał się być obiektywnym, tolerancyjnym, otwartym na pojednanie i przebaczenie. Będę szanował spotkanego człowieka: innego, z innego narodu, z innej partii, o innym światopoglądzie” – mówił ks. Biskup.

Ks. prof. Jan Machniak, dyrektor Katedry Teologii Duchowości Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II powiedział, że postawa s. Teodory Witkowskiej jest przykładem na obecne czasy, w których trzeba świadczyć o Jezusie Chrystusie.

– 70. rocznica jej męczeńskiej śmierci jest okazją do przypomnienia po pierwsze sytuacji, jaka panowała na Pomorzu pośród Polaków, którzy tak długo zachowali swoją polska tożsamość. Jest to też okazja do tego, żeby przypomnieć, że mimo trudnych warunków, trudnych czasów człowiek zawsze może dawać świadectwo o Jezusie Chrystusie. Siostra Witkowska jest wzorem, przykładem osoby, która świadczy o tym, że miłość nigdy nie ustaje – powiedział ks. prof. Jan Machniak.

Teodora Witkowska ur. się w 1889 r. w Koźminie na ziemi pomorskiej. Wychowywała się w pobożnej, katolickiej rodzinie. Miała troje rodzeństwa. W wieku 19 lat wstąpiła do zgromadzenia sióstr św. Elżbiety w Królewcu.

24 stycznia 1945 r. wojska sowieckie wkroczyły do Dzierzgonia. Już 28 stycznia tego roku rosyjski żołnierz wtargnął do Powiatowego Domu Starców, gdzie służyła s. Witkowska. Stając w obronie współsiostry poniosła śmierć męczeńską.

Proces beatyfikacyjny s. Teodory Witkowskiej rozpoczął się w 2007 r.

RIRM

drukuj