fot. facebook.com

35 lat duszpasterstwa rolników w Polsce

W Lubawie odbyły się w sobotę uroczystości związane z 35-leciem Duszpasterstwa Rolników w Polsce oraz 25-lecia Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej. Gospodarze dziękowali za otrzymana łaski oraz prosili o opiekę Matki Bożej oraz swojego patrona św. Izydora.

Mszy św. w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie przewodniczył ks. bp Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej.

– Żniwo wielkie, ale robotników mało. Trzeba wiec, ażeby to duszpasterstwo było wspierane wciąż przez nowych ludzi zaangażowanych w sprawę Bożą, ale też sprawę Polską i sprawę rolników na naszej ziemi – wskazał ksiądz biskup.

Powstanie duszpasterstw rolników było wynikiem wielkiego zaangażowania gospodarzy w sprawy ojczyzny i Kościoła – przypomniał Michał Grabianka.

– Internowanie i wszystkie inne sprawy były związane z tym, że chcieliśmy w Polsce przywrócić to, co było przed wojną. Nie udawało się to naszym rodzicom. Udało się to nam. Kiedy był stan wojenny, kiedy trzeba było się określić, bardzo mała grupa ludzi zaczęła szukać możliwości działania jawnego – mówił Michał Grabianka z Duszpasterstwa Rolników Diecezji Toruńskiej.

Na prośby rolników odpowiedzieli księża biskupi – wspomniał ks. prałat Eugeniusz Marciniak.

– Po wielu takich prośbach episkopat 2 grudnia 1982 powołał specjalne duszpasterstwo, które miało zająć się szeroko pojętą pomocą rolnikom -duchową i w jakimś sensie materialną – zaznaczył ks. prałat.

Duszpasterstwo rolników było też ogromnym wsparciem dla NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych – podkreśliła jego obecna przewodnicząca Teresa Hałas.

– Bez prawdy i Boga nie da się zbudować lepszego świata opartego o zasady poszanowania wzajemnego i zrozumienia, wolności i solidarności – powiedziała Teresa Hałas.

Od lat duszpasterstwo rolników gości na falach Radia Maryja. Katolicka rozgłośnia transmutuje m.in. rekolekcje dla rolników.

Głównym celem duszpasterstwa rolników jest pogłębianie życia religijnego rolników, odrodzenie moralne wsi, podkreślenie godności i wartości pracy rolnika oraz zaangażowanie rolników w życie Kościoła i państwa.

TV Trwam News/RIRM

drukuj