119. rocznica urodzin św. Maksymiliana

Dziś przypada 119. rocznica urodzin św. Maksymiliana Marii Kolbego. Męczennik z obozu koncentracyjnego w Auschwitz jest patronem m.in krwiodawców, energetyków, elektroników. Patronuje także archidiecezji gdańskiej, diecezji koszalińskiej, bielsko-żywieckiej, wielu kościołom i szkołom.

„Tacy ludzie jak Ojciec Maksymilian nie rodzą się codziennie, jest on postacią wyjątkową i fenomenalną nie tylko pod względem dzieł , które uczynił” – mówi o. prof. Grzegorz Bartosik, dyrektor Instytutu Maryjno -Kolbiańskiego „Kolbianum”

– Jego by nie było, gdyby nie byłoby jego życia wewnętrznego, czyli zaufania Bogu i Matce Bożej oraz posłusznego wypełniania woli Bożej. On zawsze podkreślał, że chce być narzędziem w reku Bożym. Na dalszym plan odeszło to co sam chciał czynić. Ponieważ był posłusznym narzędziem, tak wiele uczynił i jest tak wielkim świętym – powiedział o. prof. Grzegorz Bartosik.

 Maksymilian Maria Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli, należącej wówczas do zaboru rosyjskiego. W 1906 roku w kościele św. Mateusza w Pabianicach, ukazała mu się Najświętsza Maryja Panna, trzymająca w ręce białą i czerwoną koronę. Zapytała go, którą wybiera, dając do zrozumienia, że czerwona oznacza męczeństwo, a biała czystość. Wziął obydwie.

www.radioniepokalanow.pl

drukuj