110. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej

W czwartek (2 października) przypada 110. rocznica koronacji cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. W tym dniu przypada także 4. rocznica podniesienia świątyni w Tuchowie do godności Bazyliki Mniejszej.

Z tej okazji w czwartek, o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Stanisława Salaterskiego, biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, zakończona uroczystym zawierzeniem wspólnoty „Rycerstwo Niepokalanej” diecezji tarnowskiej oraz naszych rodzin Najświętszej Maryi Pannie Królowej. Wcześniej, o godz. 10.00, w kościele będzie miała miejsce prelekcja ks. dr. Krzysztofa Czapli pod tytułem „Wezwanie Fatimy do uświęcenia rodziny”.

Po Mszy św., w dalszej części programu, odbędzie się agapa, modlitwa różańcowa na Dróżkach Maryjnych, Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz program słowno-muzyczny.

Główne uroczystości związane ze 110. rocznicą koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej odbędą się w najbliższą niedzielę (5 października). O godz. 10.30 zostanie odprawiona uroczysta suma pod przewodnictwem ks. prałata Franciszka Kuczka. Podczas niej do Zarządu Rycerstwa Niepokalanej w Polsce i w diecezji tarnowskiej zostaną włączeni wszyscy czciciele Matki Bożej, którzy zadeklarowali swoją wolę wstąpienia do Rycerstwa.

Po Mszy św. o godz. 18.30 odbędzie się uroczysta procesja ze świecami i z kopią cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej na plac koronacyjny. Kopia ta została pobłogosławiona przez ówczesnego papieża Jana Pawła II. Została ona specjalnie wykonana na 100. rocznicę koronacji. Podczas procesji zostanie odmówiony różaniec.

Jak podkreśla o. Bogusław Augustowski CSsR, proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie – koronacja cudownego obrazu Matki Bożej Tuchowskiej jest bardzo ważnym wydarzeniem zarówno dla parafii, jak i całej diecezji tarnowskiej.

– Ta koronacja obrazu Matki Bożej Tuchowskiej była pierwszą koronacją w diecezji tarnowskiej. Dokonał jej ks. abp Leon Wałęga i dlatego jest to ważne wydarzenie w całej diecezji. 110 lat temu ta koronacja zgromadziła ponad 100 tys. wiernych. Stąd też chcemy kultywować tę pamięć i szerzyć w ten sposób cześć i kult Matki Bożej Tuchowskiej – powiedział o. Bogusław Augustowski CSsR.

RIRM

drukuj