100. rocznica urodzin bł. Frelichowskiego

Dziś przypada setna rocznica urodzin bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerzy. Obchody rozpoczną się o godz. 11. Eucharystią sprawowaną w intencji polskich harcerzy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

Po Mszy św. organizatorzy zapraszają na program słowno-muzyczny o bł. Stefanie Wincentym Frelichowskim, przygotowany przez harcerzy z ZHP, Skautów Europy Federacji Skautingu Europejskiego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” i przedstawicieli ZHR. Na zakończenie obchodów organizatorzy przygotowali harcerską grochówkę.

Bł. Stefan Wincenty Frelichowski, patron harcerzy był skromną osobą, ale zrobił niezwykle dużo – powiedział Bartosz Narzelski, instruktor Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy ZHR.

– Dzisiaj bardzo trudno jest nawiązywać do roli wielkiego człowieka, który tak naprawdę był bardzo skromną osobą, a zrobił niezwykle dużo. Właśnie taką uroczystością staramy się nawiązywać do tego, kim był ten harcerz – bł. Stefan Wincenty Frelichowski. Był duchownym i jednocześnie harcerzem. To co mówił,  to w jaki sposób oddziaływał na ludzi było czymś, co po prostu warto wspominać i warto zachowywać w swoim sercu – powiedział Bartosz Narzelski.

* * *

Stefan Wincenty Frelichowski urodził się w Chełmży 22 stycznia 1913 roku. Po ukończeniu seminarium w Pelplinie otrzymał święcenia prezbiteratu w roku 1937. Po rocznej pracy w charakterze kapelana biskupa został mianowany wikariuszem parafii Najświętszej Maryi Panny w Toruniu, gdzie dał się poznać jako doskonały duszpasterz młodzieży, szczególnie oddany najbardziej potrzebującym. Aresztowany przez hitlerowców na początku II wojny światowej, przenoszony do różnych obozów koncentracyjnych, został osadzony w Dachau. W warunkach konspiracyjnych prowadził żywą działalność duszpasterską i charytatywną. Gdy w 1944 roku w obozie wybuchła epidemia tyfusu, dobrowolnie poszedł służyć chorym współwięźniom. Osłabiony i nieludzko traktowany przez oprawców, sam zaraził się tyfusem. Umarł śmiercią męczeńską 23 lutego 1945 roku.

RIRM/brewiarz.pl

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl