10. rocznica ingresu do archikatedry oliwskiej ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia

Mija 10 lat od ingresu do archikatedry oliwskiej ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia. Z tej okazji sprawowana była uroczysta Msza św. pod przewodnictwem biskupa włocławskiego ks. bp. Wiesława Meringa.

Bóg, honor i Ojczyzna – tym wartościom jako metropolita gdański, a wcześniej biskup diecezjalny warszawsko-praski czy biskup polowy Wojska Polskiego, ks. abp Sławoj Leszek Głodź wiernie służy.

Z niezmienną konsekwencją i odwagą stawał ks. Arcybiskup w obronie najważniejszych prawd i zasad ewangelicznych leżących u podstaw suwerennej – 1050-letniej tożsamości – zaznaczył w liście skierowanym do metropolity gdańskiego prezydent Polski Andrzej Duda.

– Wciąż toczy Ekscelencja pokojową walkę o duchowy i moralny ład w społeczności wiernych Kościoła, a przez to w całej naszej Ojczyźnie – zaznaczył Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego.

10-lecie to piękna perspektywa, pozwalająca dostrzec przewodnie motywy pasterskiej pracy. Nie ma ważniejszych wydarzeń w życiu diecezji, Kościoła, kraju, w których zabrakłoby metropolity gdańskiego – zaznaczył w homilii ks. bp Wiesław Mering.

– Fenomenem stałego zainteresowania dla ks. Arcybiskupa stała się „Solidarność” i jej historia, ten ciągle ważny – może najważniejszy – plan, wizja naszego kraju – mówił ks. bp Mering.

To także upamiętnianie losu Żołnierzy Wyklętych. Jesteśmy tym, co pamiętamy – przypomniał słowa św. Tomasza z Akwinu biskup włocławski.

– Trzeba pamięć ciągle na nowo utrwalać i przekazywać. Trzeba ją przekazywać kolejnym pokoleniom, całą i niezafałszowaną. Najwyższe uznanie księże Arcybiskupie za rolę, jakiej w tej dziedzinie się podjąłeś – zaznaczył ks. bp Mering.

Ks. Arcybiskup podziękował księżom biskupom, parlamentarzystom, przedstawicielom prezydenta Polski, prezydentom miast, wszystkim obecnym za wsparcie modlitewne, a Radiu Maryja i TV Trwam za transmisję z uroczystości.

Dziękuję telewizji Trwam. Jest tu o. dyrektor Tadeusz Rydzyk, bardzo serdecznie witamy o. Tadeusza – mówił ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia metropolitą gdańskim 17 kwietnia 2008 r.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl