Żywiec: Minister B. Borys-Szopa podziękowała samorządowcom za realizację programu „500 plus”

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa podziękowała w sobotę w Żywcu samorządowcom za sprawne przyjmowanie wniosków i wypłatę świadczeń w ramach programu „Rodzina 500 plus”. Oceniła, że samorządy podchodzą do tego zadania bardzo pieczołowicie.

Minister – wraz z wiceszefem resortu Stanisławem Szwedem, a także przedstawicielami ministerstw sprawiedliwości, inwestycji i rozwoju oraz regionalnych władz – uczestniczyła w Dniach Powiatu Żywieckiego, w ramach których zorganizowano Piknik Rodzinny Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jak powiedziała minister Bożena Borys-Szopa, chodzi o „raportowanie”, jak wygląda realizacja programu „500 plus” oraz podziękowanie samorządom. Takie podziękowania – w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego i całego rządu – skierowała do zgromadzonych ze sceny.

Od 1 lipca rodzice mogą składać wnioski o „500 plus” na każde dziecko do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

„To jest ogrom pracy samorządów. Przypomnijmy – to jest prawie 75 mld zł w skali kraju, 7,5 mld zł w skali województwa (śląskiego) i prawie 60 mln zł w samym Żywcu. Trzeba przyjąć te wnioski – zostało ich złożonych w całym kraju 3,2 mln – wysłać informacje, dopilnować wypłaty tych pieniędzy na czas. Akurat te samorządy spisują się na piątkę, jesteśmy tutaj na ich zaproszenie i chcemy im po prostu za tę pracę podziękować” – powiedziała minister PAP.

Pytana o to, jak ocenia samorządy z innych części kraju, przypomniała, że jeszcze w ubiegłym tygodniu resort miał informację, że około 100 samorządów w Polsce (na 2470 gmin) nie rozpoczęło wypłat. Ministerstwo zaapelowało o przyspieszenie prac.

„Mam nadzieję, że odzew będzie. Pamiętajmy, że samorządy mają trzy miesiące na wypłaty. Fakt, że już tyle środków finansowych zostało do rodzin skierowanych, świadczy o tym, że samorządy podchodzą do tego niezwykle pieczołowicie” – wskazała Bożena Borys-Szopa.

„Pewnie dlatego, że samorząd to przede wszystkim lokalna społeczność i samorządom zależy na dobrych relacjach z tą społecznością lokalną. To rzeczywiście jest strzał w dziesiątkę, że to realizują samorządy i jak widać po rodzinach – bo rozmawiamy tutaj z rodzinami – program <<500 plus>> skierowany do rodzin, a także program <<Dobry Start>> to był dobry kierunek tego rządu” – dodała minister.

Także wiceminister Stanisław Szwed mówił, że realizacja programu „500 plus” przebiega bardzo dobrze. Przypomniał on o programie „Dobry start”. Nabór wniosków o tzw. wyprawkę szkolną z programu „Dobry start” trwa od lipca. Do tej pory złożono ich ponad 1,7 mln. Świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat.

Od sierpnia weszły w życie zmiany w programie „Dobry start”. Obecnie o pieniądze mogą się starać również uczniowie szkół dla dorosłych i policealnych, przy zachowaniu kryterium wieku do 20 lat i 24 lat w przypadku osób z niepełnosprawnościami.

PAP/RIRM

drukuj