Żywa lekcja patriotyzmu w Ossowie – w 93. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Inscenizacja walk Polaków z bolszewikami z 1920 r. będzie atrakcją obchodów 93. rocznicy Bitwy Warszawskiej w czwartek w Ossowie k. Wołomina. „Żywa lekcja patriotycznego wychowania” – tak rekonstrukcję określił starosta wołomiński Piotr Uściński.

Widowisko plenerowe „Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej 1920 r.” odtworzy fragment decydującego natarcia Polaków na pozycje bolszewików pod Ossowem z 14 sierpnia 1920 r.

 – Znaczenie strategiczne i moralne boju pod Ossowem jest nie do przecenienia. Był to pierwszy zwiastun, pierwszy zwycięski bój z bolszewikami. To właśnie w Ossowie poległ, będący symbolem całej Bitwy Warszawskiej, ks. Ignacy Skorupka – powiedział Andrzej Michalik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich, który w poprzednich latach odpowiadał za scenariusz inscenizacji. 

W tegorocznej rekonstrukcji zaprezentuje się ponad stu umundurowanych i uzbrojonych rekonstruktorów; planowany jest także udział koni. Widowisko ubarwią efekty pirotechniczne.

Uściński, jeden z organizatorów uroczystości, tłumaczył, że celem rekonstrukcji jest pokazanie, jak i dlaczego przed 93 laty Polacy potrafili wznieść się na wyżyny męstwa i mądrości w dowodzeniu.

Warto poznać tę historię, warto ją pielęgnować i przekazać najmłodszym. Warto ją opowiadać naszym sąsiadom Europejczykom, chwalić się nią. My Polacy, sami, krótko po odzyskaniu niepodległości zatrzymaliśmy najazd bolszewickiej armii na całą Europę – przypomniał starosta i zapowiedział, że w czwartek w Ossowie na widzów czeka „niepowtarzalne wydarzenie – żywa lekcja patriotycznego wychowania”. 

Tegoroczną rekonstrukcję wzbogacą dwa przestrzenne obrazy, przedstawiające biwaki wojsk polskich i bolszewickich. Wśród innych atrakcji, przygotowanych przez Muzeum Historii Polski, będą: multimedialny stół sztabowy, komputerowa gra strategiczna „Osamotnieni” oraz symulator lotu samolotem używanym przez polskie lotnictwo w okresie wojny z bolszewikami. Ponadto, we współpracy z Mazowiecką Regionalną Organizacją Turystyczną powstanie miasteczko turystyczne, w którym swoją ofertę będą zaprezentować przedstawiciele miast i gmin leżących na szlaku Bitwy Warszawskiej.

Widowisko plenerowe i towarzyszące mu wydarzenia poprzedzi w środę odsłonięcie tablicy poświęconej Węgrom, którzy w 1920 r. wsparli walczących z bolszewikami Polaków, apel poległych pod Krzyżem Pamięci upamiętniającym śmierć ks. Skorupki oraz zaplanowana na czwartkowe przedpołudnie uroczysta Msza św. w intencji poległych w Bitwie Warszawskiej.

Bitwa warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zdecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała rozprzestrzenienie się rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl