fot. PAP/PIXSELL

Zwiększa się liczba przeprowadzanych testów na koronawirusa; 134 osoby wyleczone z COVID-19

Zwiększa się liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa. W ciągu doby przebadano 8 tys. próbek. W sumie zlecono już 80 tys. testów. Do tej pory SARS-CoV-2 wykryto u ponad 4100 osób, z których ponad 90 zmarło. Wyzdrowiały 134 osoby.

Wzrost liczby badań jest związany z powstawaniem nowych ośrodków i zakupem setek tysięcy nowych testów.

Narodowy Fundusz Zdrowia od weekendu finansuje także badania na obecność koronawirusa u pacjentów i personelu medycznego każdego szpitala. Wcześniej fundusz finansował testy w placówkach jednoimiennych i zakaźnych.

Do szpitali trafiają także testy immunoenzymatyczne. O tym, jak one działają, mówi wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

– W tej chwili badamy metodą genetyczną. Tych testów mamy bardzo dużo, bo te laboratoria, które wszystkie działają, opierają się na tej technologii. Także wkraczamy w metody badania tzw. testów szybkich, są to testy immunologiczne, aczkolwiek one są dedykowane troszkę innej grupie pacjentów, czyli pacjentów, którzy praktycznie wychodzą z kwarantanny i u których będziemy starali się badać czy nabyli tę odporność, czyli przechorowali koronawirusa, czasem nawet bezobjawowo. I te testy są dość szybkie, w badaniu dość proste, dlatego też będziemy chcieli je wdrożyć do diagnozowania – podkreśla Waldemar Kraska.  

Ministerstwo Zdrowia liczy się z dalszym wzrostem zachorowań. Dlatego też została podjęta decyzja o przekształceniu kolejnych placówek w jednoimienne zakaźne.

 

RIRM

drukuj