Związkowcy z wojska będą rozmawiać o podwyżkach

Związki zawodowe pracowników wojska spotkają się dziś z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta. Tematem rozmów będzie sytuacja płacowa pracowników cywilnych w służbach mundurowych.

Związkowcy domagają się w przyszłym roku podwyżki w wysokości 600 zł brutto. Zwracają uwagę, że ich wynagrodzenia nie zmieniły się od wielu lat i znacząco odbiegają od średniej krajowej, a nawet średniej płacy w budżetówce – mówi Zenon Jagiełło przewodniczący NSZZ Pracowników Wojska.

– W sumie pracownicy wykonujący zadania w jednostkach zabezpieczenia wojsk zarabiają znacznie mniej niż na porównywalnych stanowiskach w państwie. Ta różnica wynosi około 700 złotych. Przez wiele lat – ponieważ nie mamy prawa do strajku, a więc nie możemy jak gdyby w drastyczny sposób wyrazić swojego niezadowolenia – mieliśmy protesty za różnych ministrów. Jedyny, z którym się domówiliśmy i przekonaliśmy ministra, to był minister Szczygło. Spisaliśmy umowę ze śp. ministrem Szczygło, że w ciągu trzech lat pracownicy dostaną więcej podwyżki niż pozostałe części budżetu, żebyśmy się zbliżyli do nich. Niestety później sytuacja się zmieniła- tragiczny wypadek i tak dalej – zwraca uwagę Zenon Jagiełło.

W trakcie dzisiejszego spotkania związkowcy przekażą petycję skierowaną do prezydenta, premier oraz marszałków Sejmu i Senatu dotyczącą sytuacji płacowej pracowników wojska zatrudnionych w instytucjach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej.

W resorcie obrony zatrudnionych jest ok. 44 tys. cywilnych pracowników.

RIRM

drukuj