fot. flickr.com

Związki zawodowe przyjęły wspólne stanowisko ws. wzrostu wynagrodzeń w 2020 roku

,,Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych przyjęły wspólne stanowisko ws. wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej i państwowej sferze budżetowej oraz minimalnego wynagrodzenia.

Związkowcy oczekują, że w 2020 roku płaca minimalna powinna wzrosnąć co najmniej o 12 proc., czyli o 270 zł. Dałoby to kwotę 2520 zł brutto.

Centrale związkowe chcą także 8,6 proc. wzrostu wynagrodzeń w gospodarce narodowej i co najmniej 15 proc. w samej budżetówce.

,,Solidarność”, OPZZ oraz Forum Związków Zawodowych oczekują też m.in  systemowego zagwarantowania waloryzacji najniższych świadczeń emerytalno-

– Oczekujemy też – tradycyjnie już – wzrostu waloryzacji rent i emerytur na poziomie nie mniejszym niż 50 proc. od realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Te wskaźniki są dosyć precyzyjnie opisane w ustawie, ale też domagamy się – to jest bardzo ważne i co powtarzamy od dłuższego czasu – żeby wreszcie wypracować taki spójny system waloryzacji, bo on jest dzisiaj nieefektywny. On jest bardzo uznaniowy, bardziej na zasadzie politycznej, ile w tym roku damy lub nie dam. Natomiast winno to być zupełnie niezależne od partii, która w danym momencie rządzi oraz preferencji i pomysłów politycznych – wskazuje Marek Lewandowski.

Swoje oczekiwania związkowcy przestawili już minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiecie Rafalskiej w skierowanym do niej piśmie.

Stanowisko – jak wskazuje rzecznik ,,S” – zostało przekazane minister na początku prac dotyczących budżetu na 2020 r.

RIRM

drukuj