Zuchwil pamięta o Kościuszce. 198. rocznica śmierci generała

Mieszkańcy Zuchwilu (Szwajcaria) wzięli dziś udział w obchodach 198. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki. Uroczystości miały miejsce w kościele pw. Św. Marcina.

Od tego roku, oprócz Polonii mieszkającej w Zuchwilu, w uroczystościach będzie brać udział cała wspólnota rzymskokatolickiej parafii Świętego Marcina.

Dziś o godz. 10.00. nastąpiło uroczyste złożenie wieńców na grobie Tadeusza Kościuszki. Tuż po nim odprawiona została Msza św. celebrowana w czterech językach: niemieckim, polskim, angielskim i francuskim.

W program uroczystości wpisał się także występ orkiestry dętej z Zuchwilu, dyrygowanej przez Bruno Eggimann’a oraz Apéro Riche.

Tadeusz Kościuszko, bohater walk o niepodległość narodu polskiego i amerykańskiego, jako pułkownik Armii Kontynentalnej wsławił się zaplanowaniem i przygotowaniem umocnień dla wojsk amerykańskich pod Saratogą w 1777 roku. Dzięki nim Amerykanie odnieśli zwycięstwo w pierwszej ważnej bitwie, która spowodowała włączenie się do wojny państw z Europy.

Po II rozbiorze Rzeczypospolitej podjął trud ratowania kraju. 24 marca 1794 r. na rynku krakowskim złożył narodowi polskiemu uroczystą przysięgę jako Najwyższy Naczelnik Siły Zbrojnej Narodowej i wezwał do rozpoczęcia walki z zaborcami. Z chłopskich kosynierów utworzył doborowe jednostki grenadierów, których śmiały i niespodziewany atak poprowadzony przez gen. Kościuszkę na przeważające liczebnie regularne oddziały rosyjskie zagradzające drogę powstańcom, przesądził o zwycięstwie w Bitwie pod Racławicami. Początkowe zwycięstwa nad armią rosyjską zakończyły się jednak klęską wojsk polskich w Bitwie pod Maciejowicami, uwięzieniem Kościuszki oraz rzezią mieszkańców Pragi. Wydarzenia te skłoniły władze powstańcze do kapitulacji, po której zaborcy dokonali trzeciego podziału Rzeczypospolitej.

Ostatnie lata życia Kościuszko spędził w Solurze w południowej części Szwajcarii, gdzie zmarł 15 października 1817 roku.

Ciało Naczelnika zostało zabalsamowane, a usunięte wnętrzności pochowano na cmentarzu w Zuchwilu. W czerwcu 1818 roku doczesne szczątki generała przewiezione zostały do Polski i pochowane na Wawelu, natomiast serce Tadeusza Kościuszki spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl