Zmarł wybitny artysta

Nie żyje Jan Chrząszcz. Był znakomitym i cenionym w Polsce i za granicą malarzem współczesnym, jednym z najlepszych polskich portrecistów. Jutro w Krakowie odbędzie się jego pogrzeb.

Jan Chrząszcz zmarł w poniedziałek w wieku 68 lat. Bardzo dużą część swej twórczości malarskiej poświęcił tematyce religijnej i przez cały okres aktywności artystycznej współpracował z Kościołem. Do jego dzieł należą obraz Jezusa Miłosiernego umieszczony w głównym ołtarzu sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach czy obrazy Matki Bożej Ostrobramskiej i św. Siostry Faustyny, które znajdują się w kaplicy dolnej tego sanktuarium. Jest również autorem dzieła „Ojciec Święty z metropolitą Wiednia kard. Franzem Koenigiem”, które znajduje się w Centrum Błogosławionego Jana Pawła II, jak też obrazów: „Święta Jadwiga Królowa” oraz „Droga Krzyżowa” w kościele w Klinach w Krakowie. W auli Uniwersytetu Jagiellońskiego znajduje się portret Jana Pawła II, którego autorem jest również śp. Jan Chrząszcz.
Wybitny malarz był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskał w roku 1970 w Katedrze Komunikacji Wizualnej pod kierunkiem prof. Ryszarda Otręby. W malarstwie używał technik: olejnej, pastelowej i akwarelowej. Obrazy artysty znajdują się w zbiorach wielu instytucji państwowych oraz w prywatnych kolekcjach. Znany jest i ceniony w Polsce, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Iranie, Szwajcarii, Austrii, Australii, USA, Kanadzie i Senegalu. Uroczystości pogrzebowe Jana Chrząszcza odbędą się jutro o godz. 11.40, po Mszy św. żałobnej w kaplicy na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
drukuj