fot. PAP/EPA

Zjednoczona Prawica: Prokuratora pod wodzą A. Bodnara dopuszcza się szeregu niebezpiecznych działań w celu usunięcia niewygodnych sędziów

Politycy Zjednoczonej Prawicy alarmują, że prokuratora pod wodzą Adama Bodnara dopuszcza się szeregu niebezpiecznych działań, których celem jest usunięcie niewygodnych sędziów i przygotowanie systemu represji wobec opozycji.

Na konferencji w Sejmie mówili o tym posłowie Sebastian Kaleta i Zbigniew Bogucki. Politycy podali, że w tym tygodniu Adam Bodnar „ruszył z atakiem na Krajową Radę Sądownictwa poprzez usłużnych sobie prokuratorów”.

Poseł Sebastian Kaleta mówił, że prokuratura „chce wsadzić 20 sędziów KRS-u do więzień”. Dodał, że to sytuacja przypominająca czasy lat 50-tych, kiedy pacyfikowano każdy niezależny od władzy PRL-owskiej objaw sprzeciwu.

– KRS jest instytucją niezależną od wszystkich innych organów państwa, ale Adam Bodnar chce sędziów w KRS-ie zastraszyć, pociągnąć przed sąd, a potem po prostu wymienić członków KRS-u na sobie w pełni usłużnych. Tym informacjom o zastraszaniu sędziów w Krajowej Radzie Sądownictwa towarzyszą inne działania prokuratury Bodnara. Mianowicie prokuratura Bodnara składa masowo wnioski o wyłączanie sędziów, którzy się Adamowi Bodnarowi nie podobają, bo zostali powołani po 2018 roku lub awansowani. Chodzi przede wszystkim o sądy warszawskie. Co ciekawe, nielubiani sędziowie po zmianie władz sądu są przesuwani z wydziałów karnych do cywilnych. Czyli w karnych oni nie są sędziami, a w cywilnych już to nikomu ma nie przeszkadzać – zwrócił uwagę Sebastian Kaleta.

Polityk wskazał również, że chodzi o to, aby wnioski o aresztowanie kierowane przez prokuraturę rozpoznawali sędziowie, którzy nie będą się im sprzeciwiali.

Z kolei Zbigniew Bogucki powiedział, że nie może być tak, iż sędziowie będą na wyciągnięcie ręki dla ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego, Adama Bodnara.

– Sędziowie muszą być niezależni i niezawiśli w swoich działaniach. Ci wszyscy, którzy szli do władzy, mówili tak wiele o praworządności, o przestrzeganiu prawa, o konstytucji, dzisiaj bez mrugnięcia okiem depczą wszystkie podstawowe, elementarne, fundamentalne zasady państwa prawa. Nie słyszę ze strony wszystkich tych mediów, które wcześniej podejmowały ten temat, sprzeciwu, a przecież ten sprzeciw powinien być jasny, wyraźny i zdecydowany – podkreślił poseł Zbigniew Bogucki.

Zdaniem posłów Adam Bodnar prowadzi konsekwentne działania nakierowane na stworzenie systemu represji wobec opozycji. Działania te – jak dodali – nie mają nic wspólnego z praworządnością i konstytucją.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl