Zdrowsza i smaczniejsza wieprzowina

Polscy naukowcy opracowali sposób produkowania nowej wieprzowiny. Mięso ma być zdrowsze, smaczniejsze i produkowane tylko z naturalnych składników. Wieprzowina nowej, jakości trafi do naszych sklepów w 2016 roku.

Wieprzowina to najchętniej wybierane mięso w Polsce.

Jeśli chodzi o kraje europejskie, to spożycie wieprzowiny nadal jest największe w Niemczech, we Włoszech, w Austrii, w Hiszpanii, a także w Polsce – zauważył Jarosław Horbańczuk, Dyrektor Instytutu Genetyki i Hodowli Zwierząt przy Polskiej Akademii Nauk.

Nowa polska wieprzowina ma dostarczać jak najwięcej składników mineralnych, witamin i białka. Jak najmniej ma być tłuszczów nasyconych czy substancji alergennych.

Nasze produkty wieprzowe charakteryzują się obniżoną kalorycznością, zredukowaną zawartością tłuszczu, zoptymalizowaną ilością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, podwyższoną zawartością składników mineralnych, podwyższoną zawartością białka, zredukowaną alergennością, bez udziału polifosforanów i z wydłużonym okresem przydatności do spożycia, z wyższą atrakcyjnością sensoryczną – powiedziała prof. Agnieszka Wierzbicka z SGGW.

Mięso ma być również bardziej smaczniejsze.

Wyprodukowana w naszym projekcie wieprzowina charakteryzuje się wyższą zawartością, białka a więc jest bardziej sprężysta, bardziej jędrna, smak jest bardziej naturalny, głębszy, wymaga mniejszej ilości przypraw, mniejszej ilości substancji dodatkowych, mniejszej ilość soli, bo nie ma żadnych posmaków. Jest czysta, naturalna, z głębią smaku i z dobrym, świeżym lekkim aromatem – dodała prof. Agnieszka Wierzbicka.

Kluczowa dla produkcji okazała się właściwie wzbogacona pasza. Wieprzowina opracowana przez zespól naukowców ma pomóc między innymi w zwalczaniu chorób dieto zależnych, gdyż jest ona nietucząca, zdrowa dla serca i niewywołujące alergii.

Wykorzystanie tych produktów w normalnej codziennej diecie będzie miało dużą wartość dodaną i może być to jeden z ważnym elementów profilaktyki w przypadku chorób dieto zależnych – podkreślił Jarosław Horbańczuk.

Obecnie mięso wchodzi w fazę komercjalizacji. Jakość tych produktów przemawia za tym, żeby takie produkty spożywać. Naukowcy chcą nieodpłatnie udostępniać technologię rolnikom i zakładom przetwórczym, aby ułatwić szerokie wdrożenie w przemyśle mięsnym.

Produkty, nad którymi pracowaliśmy, są z klasy tak zwanej premium, czyli to jest około 15 proc. rynku w obecnej Polsce, czyli około 15 proc. konsumentów będzie zainteresowanych tego typu produkcją. Są to produkty o nieco wyższej cenie niż produkty standardowe – powiedział Cyprian Tomasik z Instytut Genetyki i Hodowli Zwierząt Polskiej Akademii Nauk.

Praca nad technologią produkcji wieprzowiny zajęła Polskim naukowcom 5 lat. Patent otrzymał już wiele nagród na Światowych Targach Wynalazczości w Brukseli.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl