ZBP: Ponad 800 mln zł na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym

Ponad 800 mln zł mają w tym roku przeznaczyć banki na pomoc kredytobiorcom mieszkaniowym – poinformowali przedstawiciele Związków Banków Polskich.  Banki stworzą także wewnętrzny fundusz stabilizacyjny skierowany wyłącznie do tzw. frankowiczów.

Na fundusz dla posiadających zobowiązania we frankach, banki przeznaczą od 300 do 600 mln zł.  Dopłaty do kredytów mają otrzymać zarabiający najmniej – pod warunkiem, że cena franka szwajcarskiego wzrośnie powyżej 5 zł. Dopłata ma wynieść 33 grosze.

Poseł Jerzy Żyżyński, ekonomista, podkreśla, że decyzja banków o pomocy frankowiczom świadczy o tym, iż zdały sobie one sprawę z błędów, jakie popełniły podczas udzielania pożyczek.

– Banki na spekulacjach finansowych, które się kryły za tym kredytem zarobiły bardzo duże pieniądze. A jak? Oczywiście przez to, że obciążono znacznie kredytobiorców na skutek wzrostu kursu franka. Wobec tego ta chęć pomocy jest niewątpliwie dobrym kierunkiem, ale to jest tak naprawdę niewiele pieniędzy. Tam mówi się o dziesiątkach miliardów – nawet o 50 mld zysków, jakie banki z tego tytułu osiągnęły – mówi ekonomista.

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda – jeszcze kandydat PiS-u na prezydenta – wyraził swoją gotowość do interwencji ws. umożliwienia przewalutowania kredytów według kursu, po jakim były brane.

RIRM

drukuj