
Zapowiedziano złożenie kasacji od wyroku ws. profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej
Fundacja Życie i Rodzina oraz Ordo Iuris zapowiadają złożenie kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku uniewinniającego trzy aktywistki LGBT oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Sprawa dotyczy profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do jakiego doszło w Płocku w 2019 r. Nalepki, na których postaci Maryi i Dzieciątka Jezus otoczone były aureolą w barwach LGBT pojawiły się m.in. na śmietnikach i przenośnej toalecie. W marcu ub.r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone kobiety, wskazując, że ich działanie nie miało na celu obrazy uczuć religijnych. Orzeczenie sądu I instancji podtrzymał w środę Sąd Okręgowy. Wyrok jest prawomocny.
Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina uważa, że mamy do czynienia z farsą procesu i sprawiedliwości.
– Te aktywistki dopuściły się profanacji, a potem przed sądem oświadczyły, że nie chciały profanować, nie chciały nic złego zrobić. Sąd odmówił powołania jakichkolwiek biegłych, odmówił wykonania ekspertyz zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji, po czym uniewinnił aktywistki. To jest nowa konstrukcja sprawy, która polega na tym, że oskarżony oświadcza, że jest niewinny i sąd to przyklepuje. To jest bardzo smutna sytuacja, pokazuje, jak sądy są ideologicznie przejęte przez lewą stronę i jak te procesy są procesami fikcyjnymi, i jasne jest, że są potrzebne daleko idące zmiany w prawie, żeby takie sytuacje więcej się nie pojawiały – mówił Krzysztof Kasprzak i dodał, że w Polsce nie może być zgody na obrażanie katolików. Stąd zapowiedź złożenia kasacji wyroku do SN.
Taki krok planuje też Ordo Iuris. Adwokat Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji procesowej Ordo Iuris podkreślił, że szacunek do religii i przedmiotów czci religijnej powinien być standardem w społeczeństwie. Jak dodał, odzwierciedleniem tego jest art. 196 Kodeksu karnego, które penalizuje obrażanie uczuć religijnych.
– Szacunek do religii, przedmiotów czci religijnej, czy miejsc przeznaczonych do modlitwy powinien być standardem w społeczeństwie – adw. @FOszczak, prawnik w Centrum Interwencji Procesowej @OrdoIuris.
Więcej w @PCh24pl ⬇️https://t.co/WHVkDeVKOa
— Instytut Ordo Iuris (@OrdoIuris) January 14, 2022
RIRM