Zapowiedziano złożenie kasacji od wyroku ws. profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej

Fundacja Życie i Rodzina oraz Ordo Iuris zapowiadają złożenie kasacji do Sądu Najwyższego od wyroku uniewinniającego trzy aktywistki LGBT oskarżone o obrazę uczuć religijnych.

Sprawa dotyczy profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej, do jakiego doszło w Płocku w 2019 r. Nalepki, na których postaci Maryi i Dzieciątka Jezus otoczone były aureolą w barwach LGBT pojawiły się m.in. na śmietnikach i przenośnej toalecie. W marcu ub.r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy oskarżone kobiety, wskazując, że ich działanie nie miało na celu obrazy uczuć religijnych. Orzeczenie sądu I instancji podtrzymał w środę Sąd Okręgowy. Wyrok jest prawomocny.

Krzysztof Kasprzak, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina uważa, że mamy do czynienia z farsą procesu i sprawiedliwości.

– Te aktywistki dopuściły się profanacji, a potem przed sądem oświadczyły, że nie chciały profanować, nie chciały nic złego zrobić. Sąd odmówił powołania jakichkolwiek biegłych, odmówił wykonania ekspertyz zarówno w pierwszej jak i w drugiej instancji, po czym uniewinnił aktywistki. To jest nowa konstrukcja sprawy, która polega na tym, że oskarżony oświadcza, że jest niewinny i sąd to przyklepuje. To jest bardzo smutna sytuacja, pokazuje, jak sądy są ideologicznie przejęte przez lewą stronę i jak te procesy są procesami fikcyjnymi, i jasne jest, że są potrzebne daleko idące zmiany w prawie, żeby takie sytuacje więcej się nie pojawiały – mówił Krzysztof Kasprzak i dodał, że w Polsce nie może być zgody na obrażanie katolików. Stąd zapowiedź złożenia kasacji wyroku do SN.

Taki krok planuje też Ordo Iuris. Adwokat Filip Wołoszczak z Centrum Interwencji procesowej Ordo Iuris podkreślił, że szacunek do religii i przedmiotów czci religijnej powinien być standardem w społeczeństwie. Jak dodał, odzwierciedleniem tego jest art. 196 Kodeksu karnego, które penalizuje obrażanie uczuć religijnych.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl