PAP/EPA

Zamach stanu w Burkina Faso

Kapitan armii Burkina Faso, Ibrahim Traore, odsunął od władzy dotychczasowego przywódcę kraju płk. Paula-Henri Damibę i rozwiązał rząd – głosi oświadczenie odczytane w telewizji państwowej w piątek wieczorem. Wcześniej budynek telewizji został opanowany przez grupę oficerów.

Był to już drugi zamach stanu od zaledwie 8 miesięcy w tym niestabilnym kraju w Afryce Zachodniej, borykającym się z coraz większą aktywnością dżihadystów.

Ibrahim Traore ogłosił się nowym przywódcą Burkina Faso. Oświadczył, że grupa zbuntowanych oficerów postanowiła obalić płk. Paula-Henri Damibę ponieważ „nie radził sobie z pogarszającą się sytuacją w kraju spowodowaną coraz większą aktywnością skrajnych ugrupowań islamistycznych”.

Płk. Paula-Henri Damiba sprawował władzę od stycznia 2022 roku, kiedy obalił demokratycznie wybranego prezydenta Rocha Kabore, częściowo – jak mu zarzucał – z tych samych powodów.

Nowy przywódca zarządził zawieszenie konstytucji, zamknięcie granic oraz zakaz działalności wszystkich partii politycznych i organizacji społecznych. Wezwał ludność do „zachowania spokoju i powrotu do swoich zajęć”.

Zamach stanu w Burkina Faso potępiła Wspólnota Gospodarcza Państw Afryki Zachodniej oświadczając, że nastąpił on w okresie, w którym kraj uczynił postępy na drodze do przywrócenia rządów demokratycznych.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl