fot. PAP/Grzegorz Momot

Zakopane. Muzeum Tatrzańskie pozyskało fundusze na odnowienie zabytkowych obiektów

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem (Małopolskie) odrestauruje swoje zabytkowe obiekty i odnowi ekspozycje za ponad 11 mln zł oraz przeprowadzi częściową cyfryzację swoich zbiorów – poinformowała dyrektorka Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak.

Pozyskaliśmy fundusze z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko w kwocie prawie 9 mln zł na remonty naszych muzealnych obiektów, mieszczących się w zabytkowych drewnianych willach witkiewiczowskich. Dostaliśmy też gwarancje od naszego organizatora czyli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego na kwotę 2 mln zł jako wkład własny muzeum w tym wielkim projekcie – powiedziała Wende-Surmiak.

Drewniana willa Koliba to pierwsze działo architektoniczne Stanisława Witkiewicza, która zapoczątkowała styl zakopiański. Budynek powstał w latach 1892-93. Muzeum Tatrzańskie pozyskało willę w latach 80-tych ubiegłego wieku i od tamtej pory budynek nie był remontowany. Obecnie willa wymaga pilnego remontu.

Oczyszczona zostanie drewniana fasada, a wnętrza Koliby maja zyskać nowy blask. Jak zapowiada dyrekcja, zostaną zaprojektowane zgodnie ze standardami współczesnego muzealnictwa. Przy wejściu powstanie recepcja oraz sklepik muzealny.

Chcemy zrobić dwie dodatkowe stałe wystawy w Kolibie. Jedna z nich to wystawa historii stylu zakopiańskiego, opowiadająca jak powstał ten styl, co inspirowało Stanisława Witkiewicza do jego wykreowania, jak ten styl się rozwijał i jak prezentuje się na tle innych stylów narodowych. Druga to wystawa biograficzna o samym Stanisławie Witkiewiczu – wyjaśniła dyrektorka.

Tutaj jest duch Witkiewicza, wszyscy o nim mówią i piszą, ale nie ma w Zakopanem takiego miejsca, gdzie zwiedzający mógłby się dowiedzieć szczegółów o jego działalności. I my właśnie taką wystawę przygotowujemy w willi Koliba – dodała Wende-Surmiak.

W planach jest także rewitalizacja terenu zielonego wokół Koliby z myślą o przestrzeni rekreacyjnej dla turystów.

Kolejne zmiany będą dotyczył drugiej witkiewiczowskiej willi Oksza, która w ostatnich latach została gruntownie odnowiona. Mają być w niej nowe sale wystawowe.

Chcemy zrobić dużą przestrzeń, którą będziemy mogli dzielili ściankami działowymi tak, żeby dostosować budynek do wystaw czasowych – wyjaśniła dyrektorka.

W willi Oksza powstanie winda, która umożliwi zwiedzanie osobom niepełnosprawnym.

Gruntowny remont czeka galerię Władysława Hasiora, która mieści się w dawnej leżakowni sanatorium „Warszawianka”. Ma tam powstać profesjonalna sala wystaw czasowych, recepcja, a cały budynek ma zostać ocieplony. Dzięki funduszom unijnym zostaną także odremontowane inne oddziały Muzeum Tatrzańskiego – Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje, mieszczące się w XIX-to wiecznej góralskiej chałupie przy ul. Kościeliskiej oraz Zagroda Sołtysów w Jurgowie i Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze.

Kolejne fundusze, w kwocie ponad 400 tys zł, Muzeum Tatrzańskie pozyskało na częściową cyfryzację swoich zbiorów.

„Chcemy udostępnić część naszego archiwum fotograficznego oraz kilka najstarszych druków z archiwum muzealnego i z naszej biblioteki. Pozyskaliśmy dzięki funduszom sprzęt czyli m.in. profesjonalne skanery” – powiedziała dyrektorka muzeum.

Zapowiedziała, że to początek digitalizacji archiwum fotograficznego, które liczy około 90 tys. zdjęć.

Muzeum Tatrzańskie będzie realizowało projekt do 2020 r.

PAP/RIRM

drukuj