Zakłady Cegielskiego wznowią produkcje zbrojeniową?

Zakłady Hipolita Cegielskiego w Poznaniu (HCP) chcą wrócić do produkcji zbrojeniowej.  Wiele na to wskazuje, że w zakładach Cegielskiego będą produkowane czołgi. Niedawno w tej kwestii podpisano umowę z Koreańczykami.

Dziś koreański Hyundai dysponuje najnowocześniejszym czołgiem na świecie, dlatego też Cegielski we współpracy z Koreańczykami chce przedstawić Polskim Siłom Zbrojnym projekt czołgu nowej generacji.

– Czołg K2 Black Panther to w tej chwili najnowocześniejsza konstrukcja, która jest obecna na świecie. Wszystkie czołgi, które są czołgami konkurencyjnymi dla tego projektu, to są czołgi technologicznie osadzone w latach 70-tych czy 80-tych – zaznaczył Wojciech Paczyński z HCP.

 

Na kanwie koreańskiego czołgu w naszym kraju miałby powstać jego polski odpowiednik. Czołg K2PL Wilk byłby budowany od podstaw w Polsce.

– Powrót Cegielskiego do produkcji zbrojeniowej jest jednym z dobrych pomysłów, ponieważ zasoby materialne, jakimi dysponuje Cegielski, przede wszystkim chodzi tutaj o hale odpowiednio skonfigurowane, są w dyspozycji tych zakładów – przypomniał Tadeusz Dziuba, poseł PiS z Poznania.

Duże nadzieje ze wznowieniem produkcji zbrojeniowej wiążą związkowcy, gdyż taki projekt oznaczałby podpisanie długoterminowych kontraktów – może nawet na kilkadziesiąt lat. A to z kolei dałoby stabilizację zatrudnienia.

– Zwiększymy oczywiście zatrudnienie. Będziemy potrzebowali fachowców, konstruktorów, technologów, pracowników na produkcję – wskazał Eryk Szajbe z Solidarności Cegielskiego.

Związkowcy przypominają, że Cegielski ma spore doświadczenie w produkcji zbrojeniowej.

– Po długiej przerwie wracamy do produkcji wojskowej. W Cegielskim to było dużą tradycją. Robiliśmy bardzo dobre karabiny i łuski – zaznaczył Zdzisław Stróżyk ze związku zawodowego „Metalowcy”.

Odkąd w Polsce zlikwidowano przemysł stoczniowy, dla którego poznański zakład produkował silniki okrętowe – Cegielski nie może wyjść na prostą.

– Cegielski od wielu lat szuka swojego miejsca na rynku, szuka swojego pomysłu na produkcję – mówił Bartłomiej Wróblewski, poznański poseł PiS.

Dziś w Cegielskim wykonuje się konstrukcje stalowe. Produkowane są też wielkogabarytowe dmuchawy. Jeśli do współpracy z Koreańczykami dojdzie, poznański zakład mógłby wejść na rynek z własnym produktem. Jednocześnie rozpocząłby współpracę z setką innych polskich firm, które dostarczałyby elementy wyposażenia czołgu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl