Zacieśnianie współpracy między Polską a Estonią

Z wizytą w Polsce przebywa prezydent Estonii Kersti Kaljulaid. Przed południem odbyła rozmowę w cztery oczy z prezydentem Andrzejem Dudą. Spotkanie dotyczyło m.in. bezpieczeństwa energetycznego i militarnego naszej części Europy, a także sytuacji na Białorusi i Ukrainie.

Prezydent RP zaznaczył, że spotkanie z prezydent Kersti Kaljulaid było ważne dla naszych relacji i przyszłej współpracy między Polską a Estonią w zakresie m.in. transformacji energetycznej.

– Obydwoje z Panią Prezydent mamy nadzieję dochodzenia do końca pandemii koronawirusa, gdzie będziemy mogli wrócić jak najszybciej na drogę normalnego rozwoju gospodarczego, na której nasze kraje były przed nadejściem pandemii koronawirusa. O tym mówiliśmy, ale oczywiście nie można było pominąć kwestii bardzo ważnej, jaką jest kwestia bezpieczeństwa, także tego energetycznego, bo mówiliśmy o Nord Stream 2 i o energii odnawialnej, ale także o tworzeniu połączeń energetycznych w naszej części Europy i o dalszych planach rozwojowych w tym zakresie – mówił Andrzej Duda.

Prezydent Estonii wskazała, że jej kraj może współpracować z Polską m.in. w kwestiach innowacji, nowych technologii czy cyfryzacji. Kersti Kaljulaid mówiła też, że docenia wkład Polski w politykę NATO w regionie bałtyckim.

Prezydent Estonii przybyła do Warszawy wczoraj i wzięła udział w obchodach z okazji 3 Maja. Kersti Kaljulaid zostanie w Polsce do jutra.

Dziś w planie ma jeszcze spotkania z Marszałkami Sejmu i Senatu oraz udział wraz z prezydentem Andrzejem Dudą w konferencji dotyczącej zielonej transformacji.

RIRM

drukuj