fot. flickr.com

Zachmurzenie z przejaśnieniami. Na wschodzie opady deszczu

Jak informuje IMGW, południowa i środkowa część kontynentu znajdą się w obszarze podwyższonego ciśnienia. Wpływ wyżu zaznaczy się na północno-wschodnich krańcach kontynentu. Na pozostałym obszarze zaznaczać się będzie obecność niżów z frontami atmosferycznymi.

Polska od zachodu będzie przechodzić pod wpływ słabego klina wyżowego, jedynie krańce wschodnie kraju do końca dnia pozostaną pod wpływem płytkiej zatoki niżowej i rozmywającego się frontu atmosferycznego. Napływać będzie powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1001 hPa i zacznie wzrastać.

W sobotę na wschodzie Polski zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i opady deszczu, a w górach śniegu. Na północnym zachodzie początkowo zachmurzenie duże, później umiarkowane i małe. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite z postępującymi od północnego zachodu większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, miejscami słabe przelotne opady deszczu, na Podhalu początkowo także deszczu ze śniegiem; w górach słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od 7 st., 8 st. na wschodzie do 10 st., 12 st. na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od 4 do 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni.

W nocy z soboty na niedzielę w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zachmurzenie duże i miejscami przelotne opady deszczu, w rejonach podgórskich także deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane, ale w rejonach mgieł wzrastające do całkowitego. W mgłach widzialność lokalnie ograniczona do 200 m. Temperatura minimalna od -2 st., -1 st. na północnym wschodzie do 2 st., 3 st. na krańcach zachodnich; w rejonach podgórskich około -2 st. Wiatr słaby, zmienny, po północy od zachodu przechodzący na południowy i na wybrzeżu wzmagający się do umiarkowanego.

W niedzielę na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, miejscami słabe przelotne opady deszczu. Na zachodzie Polski zachmurzenie małe, po południu wzrastające do dużego, wieczorem na krańcach północno-zachodnich słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe i umiarkowane, ale rano w rejonach mgieł całkowite. W mgłach widzialność początkowo może być ograniczona do 200 m. Temperatura maksymalna od 8 st., 11 st. w województwach wschodnich, około 13 st. w centrum, do 15 st., 18 st. na zachodzie; w rejonach podgórskich Karpat od 5 do 8 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

W sobotę w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, zwłaszcza po południu. Przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 10 st. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni. W nocy zachmurzenie duże i umiarkowane. Możliwa mgła. Temperatura minimalna -1 st. Wiatr słaby, zmienny. W niedzielę zachmurzenie duże i umiarkowane. Temperatura maksymalna 11 st. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

PAP/RIRM

drukuj