fot. PAP/Łukasz Gągulski

XI Międzynarodowe Forum Górskie w Zakopanem

Dostępność terenów południowej Polski zależy od dobrej i nowoczesnej infrastruktury – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Minister wraz z prezydentem Andrzejem Dudą zainaugurowali XI Międzynarodowe Forum Górskie w Zakopanem.

Szef resortu infrastruktury wskazał, że obrady zapoczątkują proces przygotowania i realizacji wspólnych projektów dla regionów górskich. Chodzi o rozwój sieci kolejowej i dróg na południu Polski. Andrzej Adamczyk mówił o już realizowanych zadaniach na południu. Wymienił między innymi budowę drogi ekspresowej S7 do Rabki – tzw. Zakopianki. Polityk podkreślił, że w rozwoju południa ważna jest współpraca samorządów z rządem.

– Budujemy szybkie drogi, drogi krajowe, połączenia kolejowe doprowadzające ruch turystyczny do obszarów górskich. Ale nie możemy uznać, że na tym kończy się rola państwa. Powinniśmy i będziemy szukali wspólnych rozwiązań z samorządami, żeby te procesy powiązać z rozwiązaniem tzw. problemu ostatniej mili. Tak nazywamy wyzwanie dotyczące dotarcia do docelowej miejscowości regionu górskiego, niekoniecznie znajdującej się przy głównym szlaku – mówił Andrzej Adamczyk.

Tematem przewodnim XI Międzynarodowego Forum Górskiego są potrzeby transportowe w powiatach tatrzańskim i nowotarskim. Wydarzenie odbywa się w Zakopanem od 2010 roku.

Organizatorem forum jest Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury. Patronat nad tegorocznym spotkaniem objął prezydent Andrzej Duda.

RIRM

drukuj