X Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie. Ks. dr W. Kućko: Dzieciom, które pochodzą z rozbitych czy dysfunkcyjnych rodzin trzeba pokazać, że małżeństwo może prowadzić do pełni życia

Bardzo często dzieci na katechezie po raz pierwszy słyszą, że jest Pan Bóg, iż jest sakrament Pierwszej Komunii. One tego nie słyszą w domu. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy rodzin żyjących pięknie. Mamy wiele wspólnot, małżeństw, rodzin zaangażowanych w życie parafii (…). Dzieciom, które pochodzą z rodzin rozbitych, dysfunkcyjnych i innych nieregularnych sytuacji, jak to nazywamy za papieżem Franciszkiem, trzeba pokazać ideał życia małżeńskiego. Ideał nie oznacza czegoś niedoścignionego, ale chodzi o pokazanie, iż życie małżeńskie może być szczęśliwe, trwałe, że nie musi kończyć się rozwodem, iż małżeństwo może prowadzić do pełni życia – mówił ks. dr Wojciech Kućko, adiunkt Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, w rozmowie z o. Witoldem Hetnarem CSsR z Radia Maryja podczas X Światowego Spotkania Rodzin w Rzymie.  


Pobierz

W Rzymie trwa X Światowe Spotkanie Rodzin. Czwartkowe obrady poświęcone były miłości rodzinnej. W wydarzeniu bierze udział ks. dr Wojciech Kućko, adiunkt Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

– Miłość jest czymś, co sprawia, że rodzina potrafi żyć prawdziwie, żyć pełnią życia, ale też się dzielić. Naturą miłości jest dzielenie się. Święty Jan Paweł II pisał w „Miłość i Odpowiedzialność”, że trzeba być bezinteresownym darem z siebie. W rodzinie najbardziej tego doświadczamy, że matka daje siebie dzieciom, ojciec daje siebie dzieciom (…). Papież Franciszek wiele mówi o dzieleniu się między pokoleniami i budowaniu mostów, aby ludzie młodzi potrafili odwdzięczyć się ludziom starszym za ich mądrość, a ludzie starsi, żeby się dzielili w rodzinie mądrością życia – mówił ks. dr Wojciech Kućko.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Dzisiejsze młode pokolenie z rezerwą podchodzi do tematu małżeństwa sakramentalnego. Rolą ludzi wierzących jest to, żeby pokazywać im, iż małżeństwo jest powołaniem do świętości.

– Kiedy błogosławię związki małżeńskie, to często mówię młodym, że oni stają się reklamą sakramentalnego małżeństwa. Droga od chóru od ołtarza w kościele jest krótka, ale coraz więcej ludzi boi się ją pokonać, żeby powiedzieć publicznie „tak”, zawrzeć związek małżeński i być ze sobą – podkreślił dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej.

Stolica Apostolska wydała dokument o przygotowaniu do małżeństwa w Kościele katolickim. Poruszyła w nim kwestię katechumenatu małżeńskiego.

– Chodzi o to, aby w przygotowaniu do małżeństwa mówić nie tylko o tym, jak piękne jest życie małżeńskie, jak wychowywać dzieci i jak sprawić, żeby życie rodzinne było szczęśliwe. Chodzi o to, by mówić o czymś bardziej fundamentalnym – o wierze. Kwestia troski o wiarę może być dzisiaj największym wyzwaniem, żeby sakrament małżeństwa był czymś trwałym i pełnym – wskazał rozmówca Radia Maryja.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Coraz większa grupa ludzi decyduje się na życie pozbawione wiary.

– Bardzo często dzieci na katechezie po raz pierwszy słyszą, że jest Pan Bóg, iż jest sakrament Pierwszej Komunii. One tego nie słyszą w domu. Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy rodzin żyjących pięknie. Mamy wiele wspólnot, małżeństw, rodzin zaangażowanych w życie parafii (…). Dzieciom, które pochodzą z rodzin rozbitych, dysfunkcyjnych i innych nieregularnych sytuacji, jak to nazywamy za papieżem Franciszkiem, trzeba pokazać ideał życia małżeńskiego. Ideał nie oznacza czegoś niedoścignionego, ale chodzi o pokazanie, iż życie małżeńskie może być szczęśliwe, trwałe, że nie musi kończyć się rozwodem, iż małżeństwo może prowadzić do pełni życia – oznajmił adiunkt Wydziału Studiów nad Rodziną UKSW.

Kapłan przedstawił, z jakimi problemami musi zmierzyć się świat ludzi dorosłych w kontekście wychowania młodego pokolenia.

– Dzisiaj widzimy, jak młodzi ludzie żyją w świecie TikToka, Instagrama, czyli w świecie wirtualnym, którego nie ma. Młodzi uciekają od świata prawdziwego, od świata rodziców i dziadków. Może X Światowe Spotkanie Rodzin będzie okazją do tego, żebyśmy zwrócili uwagę na to, gdzie są nasze dzieci, gdzie jest ich serce i umysł. To pytanie podstawowe. Może jako rodzice i wychowawcy odpowiemy sobie na nie poprzez naszą większą odpowiedzialność i zrozumienie, że szkoła i państwo nie są pierwszymi wychowawcami. To rodzice mają obowiązek, żeby zainteresować się tym, jakie wartości i prawdy są przekazywane ich dzieciom – podsumował ks. dr Wojciech Kućko.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl