fot. Monika Bilska

Wzrasta ryzyko pożarów. Leśnicy i strażacy apelują o ostrożność

Leśnicy i strażacy apelują o ostrożność podczas spacerów w lesie. O tej porze roku w lasach jest bardzo sucho. O pożar nietrudno.

Wiosna to czas, kiedy w lasach jest bardzo sucho. Niemal w całej Polsce obowiązuje drugi, a gdzieniegdzie trzeci stopień zagrożenia pożarowego.

– Po okresie zimowym niestety ta ściółka jest bardzo wysuszona. Zatem należy zwracać szczególną uwagę w przypadku przebywania w lesie na to, aby nie wyrzucać niedopałków, żeby nie wjeżdżać samochodami rozgrzanymi przede wszystkim w wysokie trawy, które również mogą ulec zapaleniu – przestrzega Lucyna Rudzińska z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

W tym roku w Wielkopolsce doszło już do kilku dużych pożarów. Mimo to patrząc na statystyki w zeszłym roku pożarów było więcej.

– Jest tych pożarów w porównaniu z analogicznym rokiem 2018 sześć razy mniej natomiast powierzchnia jest zbliżona. To jest 80 hektarów powierzchni drzewostanu, która spłonęła na terenie naszego województwa – podkreśla Sławomir Brandt z Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Strażacy przypominają, że las to doskonały materiał palny. Wystarczy iskra, żeby wzniecić ogień. Apelują też o ostrożność w trakcie grillowania.

– Jest ciepło, możemy rozpalać grilla, ale należy zwrócić uwagę, w którym miejscu go rozpalamy. Nie należy tego robić bardzo blisko lasu, nie należy tego robić w wysokiej trawie – przypomina Lucyna Rudzińska.

W związku z brakiem opadów wilgotność ściółki jest bardzo niska. Być może zostanie wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasów. Taki zakaz wprowadza nadleśniczy, jeśli przez 5 kolejnych dni wilgotność ściółki jest niższa niż 10 procent.

TV Trwam News/RIRM

drukuj