Wzrasta popularność szkół branżowych

Szkoły branżowe cieszą się dużą popularnością. Specjalistów chce kształcić także polski rząd, dlatego celem wdrożonej reformy jest związanie szkół z branżami – podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Od bieżącego roku szkolnego zmieniana jest struktura szkół w Polsce. Ruszyły m.in. szkoły branżowe I stopnia. Weszły one w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych. Celem zmian jest związanie szkoły bezwzględnie z branżą – przekonuje minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

– Chcemy pokazać nowoczesny przemysł, tak aby młodzi ludzie chcieli być w szkołach branżowych, w technikach, byśmy razem służyli gospodarce – podkreśla minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Jak dodaje, chodzi o przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy.

Doskonałym tego przykładem jest technikum im. Piotra Latoski w Rudzie Śląskiej, gdzie powstał bardzo nowoczesny i przyszłościowy kierunek: technik realizacji nagrań i nagłośnień.

– Jest nisza w tym kierunku w Polsce i nawet rozmowy z dyrektorami domów kultury czy innych instytucji kulturalnych uświadomiły nas, że jednak jest duże zapotrzebowanie w tej dziedzinie – mówi Jarosław Jabłoński, nauczyciel w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4.

Kierunek istnieje w szkole od 4 lat i cieszy się coraz większą popularnością.

– Możemy rozwinąć nasz słuch, który jest naszym narzędziem pracy. Korzystamy z solfeża, w którym znajdują się ćwiczenia dostosowane do naszych umiejętności, zarówno tych bardziej rozwiniętych, jak i do tych mniej rozwiniętych. Zajęcia te mają wpływ niemal na każdy nasz przedmiot zawodowy, w sumie najbardziej na pracownię realizacji dźwięku – wskazywał uczeń Łukasz Kuc.

Studio szkolne wyposażone jest w najwyższej jakości mikrofony, wzmacniacze, konsolety i interfejsy audio. Dla pasjonatów muzyki i techniki to spełnienie marzeń.

– Wcześniej nie mieliśmy tak dogodnych warunków, słuchaliśmy tak naprawdę utworów i nie słyszeliśmy wszystkiego dokładnie. Teraz, dzięki sprzętowi, możemy posłuchać w ciszy i spokoju i mamy pewność, że nikomu nie przeszkadzamy i nikt nie przeszkadza nam – mówi uczennica Daria Gros.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wierzy, że opracowany program nauczania przyczyni się do podniesienia poziomu umiejętności zawodowych absolwentów szkół kształcących w zawodach.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl