Wyższa granica wieku sędziów Sądu Najwyższego

Prezydent podpisał ustawę podnoszącą do 72 lat granicę wieku sędziów Sądu Najwyższego.

Zgodnie z ustawą, sędzia Sądu Najwyższego ma przechodzić w stan spoczynku tak jak dotychczas – po ukończeniu 70 lat, „chyba że nie później niż na sześć miesięcy przed ukończeniem tego wieku oświadczy prezesowi Sądu Najwyższego wolę dalszego zajmowania stanowiska”.

W przypadku złożenia takiego oświadczenia i przedstawienia zaświadczenia sędzia może zajmować stanowisko nie dłużej niż do ukończenia 72. roku życia.

W pierwotnej wersji projektu proponowano, aby granica wieku, w którym sędzia SN przechodziłby z urzędu w stan spoczynku, została podniesiona z 70 do 75 lat. Na poprawkę nie zgodził się jednak Sejm.

Choć sędziowie sami postulowali o takie rozwiązanie, powinni mieć świadomość o odpowiedzialności jakie niesie za sobą orzekanie – mówił Bartłomiej Przymusiński, ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia.

– Podwyższenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego było inicjatywą samego SN. Od sędziego oczekuje się, że będzie osobą doświadczoną. Jest to oczywiście powiązane z tym, że sędzia, który taki wniosek składa, musi posiadać zdolność do pracy. Zakładamy więc, że będzie to dotyczyło tylko tych sędziów, którym stan zdrowia pozwala na dalsze pełnienie obowiązków sędziego – powiedział Bartłomiej Przymusiński.

Projekt ustawy w tej sprawie skierował do Sejmu prezydent. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia i dotyczyć będzie również sędziów Naczelnego Sadu Administracyjnego.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl