https://www.facebook.com/StowarzyszenieGrupaWschod/photos/pcb.505726887050145/3645319642195564

Wystawa pt. „Kapelani Wojska Polskiego” z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej

Z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej Stowarzyszenie Grupa Wschód przygotowała wystawę pt. „Kapelani Wojska Polskiego”. Wystawa upamiętnia nieznanych oficerów zamordowanych przez sowietów.

Wielu oficerów i żołnierzy z okresu II wojny światowej, którzy zginęli z rąk oprawców, pozostaje nieznanych. W tym celu powstają wystawy mające przybliżać sylwetki takich osób. Jedną z wystaw przygotowało Stowarzyszenie Grupa Wschód.

– Wystawa ma na celu przybliżenie mało znanych oficerów, księży kapelanów, którzy zginęli, zostali zamordowani w Katyniu, na Wschodzie. Może nie walczyli oni z bronią w ręku, ale byli do końca z żołnierzami – powiedział Andrzej Bieluczyk ze Stowarzyszenia Grupy Wschód.

Wystawa została zorganizowana z okazji 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. W związku z pandemią otwarcie przesunięto z kwietnia na listopad 2020. Praca poświęcona jest 33 kapelanom.

–  Do dziś nie wiemy, ilu naprawdę zginęło kapelanów wojskowych, księży na Wschodzie – wskazał Andrzej Bieluczyk.

Nie zmienia to faktu, że odegrali oni ogromną rolę – zaznaczył ks. dr Tadeusz Kasabuła, dyrektor Muzeum i Archiwum Archidiecezji Białostockiej.

– Pragnąc wypełnić swoje powołanie za drutami czy za murami, czy pod lufami karabinów, kapelani wojskowi starali się spełniać swoje funkcje, do których rzeczywiście zostali powołani jako nie tylko żołnierze Wojska Polskiego, ale też przede wszystkim jako kapłani, a więc zajmowali się sprawowaniem sakramentów – podkreślił ks. dr Tadeusz Kasabuła.

Wystawa będzie prezentowana nie tylko w Białymstoku. Dotrze ona także m.in. do: Sokółki, Augustowa, Suwałk, Sejn, Zambrowa, Łomży oraz mniejszych miejscowości. Chodzi o to, by dotarła do jak największej liczby osób – podkreślają organizatorzy.

TV Trwam News

drukuj