Wystawa poświęcona Leonardowi Torwirtowi

Od dziś do 10 lutego 2013 roku w Muzeum Okręgowym w Toruniu można oglądać wystawę poświęconą Leonardowi Torwirtowi – artyście, malarzowi, scenografowi i konserwatorowi dzieł sztuki, profesorowi UMK a Toruniu.

To on w 1957 roku wykonał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Prymas Stefan Wyszyński osobiście zabrał ją do Watykanu i poświęconą przez papieża przywiózł do kraju. Obraz ten, znany jako Obraz Nawiedzenia stał się w Polsce obiektem kultu.

O profesorze wiele można przeczytać we wspomnieniach pośmiertnych napisanych przez jego współpracowników.

Leonard Torwirt imponuje osiągnięciami swego stosunkowo krótkiego, bo zaledwie pięćdziesięciopięcioletniego życia. Prace naukowe, organizacja od podstaw nowego kierunku, niezliczone działania konserwatorskie i bogata twórczość artystyczna wywołują podziw i wielkie uznanie dla jego dokonań.

Leonard Torwirt urodził się 28 listopada 1912 roku. uczył się w wileńskiej Szkole Rzemiosł i Przemysłu Artystycznego kierowanej przez prof. Jerzego Hoppena ze specjalizacją w dziedzinie malarstwa dekoracyjnego. Następnie do 1936 r. pracował tam jako wykładowca technologii i technik malarskich. Studia malarskie uzupełnił na Wydziale Sztuk Pięknych USB w latach 1938-1939. Współpracując m.in. z Bronisławem Jamonttem i Jerzym Hoppenem brał udział w konserwacji i wykonywaniu nowych malowideł na Wileńszczyźnie oraz w ewangelickim kościele garnizonowym w Warszawie. Od 1945 r. był związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Był twórcą i kierownikiem Katedry Technologii i Technik Malarskich, gdzie uzyskał stanowisko docenta, pełnił funcje prodziekana i dziekana Wydziału Sztuk Pięknych. Od 1951 r. współpracował również z Pracowniami Konserwacji Zabytków. W 1955 r. został współautorem nowoczesnej metody konserwacji szkła witrażowego (wraz z Wiesławem Domasłowskim i Edwardem Kwiatkowskim).

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl