Fot. PAP

Wystawa pamięci Lecha Kaczyńskiego w Krynicy

W Krynickim Pasażu Handlowym można oglądać wystawę pod nazwą „Byłem Posłem tej Ziemi”, poświęconą osobie śp. Lecha Kaczyńskiego – zmarłego tragicznie Prezydenta RP.

Jest to zbiór kilkudziesięciu zdjęć z prywatnych kolekcji i wycinków z gazet, obrazujących działalność Lecha Kaczyńskiego w latach1991-1993, w ówczesnym województwie nowosądeckim. Część wystawy poświęcona jest także nadaniu Lechowi Kaczyńskiemu Honorowego Obywatelstwa Nowego Sącza.

Przed kilkoma dniami, z inicjatywy posła na Sejm RP – Anny Paluch, senatora – Stanisława Koguta i radnej Sejmiku Województwa Małopolskiego – Marty Mordarskiej, miał miejsce wernisaż ekspozycji.

Wzięli w nim udział, m.in. były minister w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – Jacek Sasin, poseł na Sejm RP – Wiesław Janczyk, radni Powiatu Nowosądeckiego – Antoni Poręba  i Marian Ryba, przewodnicząc Rady Miasta i Gminy Krynica – Małgorzata Półchłopek, a także wspomniani wyżej inicjatorzy inauguracji. Otwarcie cieszyło się dużą frekwencją kryniczan.

Posłanka PiS Anna Paluch przypomniała słowa Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który odwiedzając Podhale po raz ostatni w listopadzie 2009 roku powiedział, że „U górali ceni przywiązanie do tradycyjnych wartości”.  Przypomniała, że w czasie kiedy Lech Kaczyński był posłem na Sejm I kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum z okręgu nowosądecko-podhalańskiego, mieszkał w Sopocie, a swój okręg wyborczy miał na drugim krańcu Polski, jednocześnie pracując w Warszawie jako prezes Najwyższej Izby Kontroli.

„Od Beskidu Śląskiego, poprzez Podhale, po Beskid Sądecki to są ziemie, gdzie wielokrotnie w życiu byłem. Krótko bo krótko, ale byłem posłem tej ziemi” – wspominała słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, posłanka PiS.

RIRM

drukuj