fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Jest zgoda wojewody mazowieckiego na lokalizację pomnika L. Kaczyńskiego

Wojewoda mazowiecki wydał zgodę na lokalizację pomnika byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa, naprzeciwko placu Piłsudskiego.

Rzecznik wojewody Ewa Filipowicz poinformowała, że decyzja lokalizacyjna została wydana na wniosek Społecznego Komitetu Budowy Pomników śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Świat, członek Społecznego Komitetu, w rozmowie z naszą redakcją zaznaczył, że wybrano to miejsce, ponieważ władze warszawy nie chciały budowy pomników na krakowskim przedmieściu.

­- W tej sytuacji zdecydowaliśmy się, że nie będziemy czekać na zmiłowanie, tylko skorzystamy z terenu, który podlega wojewodzie, a nie jest w gestii władz miasta. I takie miejsca są wokół placu Piłsudskiego. Jest to miejsce bardzo godne, miejsce, gdzie spotykamy się przy różnych uroczystościach państwowych, niezwykle istotnych. Już wiemy, że niebawem tam właśnie stanie pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej. Również uznaliśmy, że tam powinien stanąć pomnik prezydenta – powiedział poseł.

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin, który jest członkiem komitetu, powiedział że pomnik upamiętniający Lecha Kaczyńskiego będzie odlany z brązu, a jego odsłonięcie planowane jest na jesień.

Marzy nam się 11 listopada, może 10 listopada – oświadczył.

Z kolei pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma być gotowy 10 kwietnia bieżącego roku.

RIRM

drukuj