fot. Katarzyna Cegielska

Wysoki cholesterol zabija po cichu. Z wielu badań i porad lekarskich można skorzystać podczas 14. Dziękczynienia w Rodzinie w Toruniu

Lekarze zachęcają do badania poziomu cholesterolu. Dzięki temu można uniknąć chorób układu krążenia i w rezultacie przedwczesnej śmierci. Więcej szczegółów znajdziemy w sierpniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”. Z wielu badań i porad lekarskich będzie można także skorzystać podczas sobotniego 14. Dziękczynienia w Rodzinie w Toruniu.

Wysoki cholesterol łatwo zbagatelizować, gdyż bardzo długo nie daje żadnych objawów. Prawie 60 proc. dorosłych Polaków ma podwyższony cholesterol i może o tym nie wiedzieć.

– Konsekwencją podwyższonych poziomów cholesterolu jest przede wszystkim przedwczesna miażdżyca prowadząca do choroby wieńcowej, zawałów serca, udarów mózgu czy zmian miażdżycowych w obrębie kończyn dolnych – tłumaczy prof. Rafał Dąbrowski, kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Rehabilitacji Kardiologicznej oraz zastępca dyrektora ds. klinicznych w Narodowym Instytucie Kardiologii w Warszawie.

Wysoki cholesterol powoduje szereg powikłań i – jak mówią kardiolodzy – zabija po cichu. Co roku w Polsce 43 proc. zgonów spowodowanych jest niewydolnością serca, do której znacznie przyczynia się podwyższony poziom cholesterolu. Tymczasem wystarczą badania i wdrożenie leczenia, aby uniknąć chorób układu krążenia, a w rezultacie przedwczesnej śmierci.

– Każdy lekarz powinien zwracać uwagę na poziom cholesterolu, lipidów w surowicy u swojego pacjenta i zawsze powinien go o to zapytać – wskazuje prof. Rafał Dąbrowski.

Szczególnie niebezpieczną chorobą związaną z cholesterolem jest hipercholesterolemia rodzinna. Powoduje ona dziesięciokrotny wzrost ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej będącej skutkiem miażdżycy.

– Istnieje grupa pacjentów bardzo zagrożonych, która genetycznie ma uwarunkowany bardzo wysoki poziom cholesterolu. Dla tych pacjentów Ministerstwo Zdrowia zaproponowało programy diagnostyczno-lecznicze, które są obecnie w toku. Tacy pacjenci, po stwierdzeniu wysokiego poziomu cholesterolu, nadal są badani i skutecznie leczeni – dodaje kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Rehabilitacji Kardiologicznej.

Więcej informacji dotyczących cholesterolu, m.in. jadłospis antycholesterolowy, a także obszerny wywiad z prof. Rafałem Dąbrowskim znajdziemy w sierpniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie”, który jest już w sprzedaży.

W sierpniowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” czeka na Państwa rzetelna dawka wiedzy na temat cholesterolu. Eksperci podpowiadają co robić, kiedy poziom cholesterolu we krwi jest podwyższony – mówi Anna Zalech, redaktor naczelny pisma.

W sierpniowym numerze możemy przeczytać także o leczniczym działaniu baniek lekarskich. Znajdziemy również wskazówki fizjoterapeuty, jak ćwiczyć, aby być zdrowym i szczupłym, a także przepisy na naturalne kosmetyki z płatków róż.

Zadbać o swoje zdrowie będziemy mogli także podczas sobotniego 14. Dziękczynienia w Rodzinie w Toruniu. W ramach ogólnopolskiego projektu „Zdrowe Życie” będzie można bezpłatnie skorzystać z  podstawowych badań profilaktycznych, takich jak EKG czy USG płuc. Na miejscu będzie też mammobus. Na pielgrzymów będą czekać specjaliści z PZU Zdrowie. Wśród nich: interniści, pulmonolodzy, dietetycy, dermatolodzy i kardiolodzy.

TV Trwam News

drukuj