Autorstwa Gobierno de Chile, CC BY 3.0 cl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47646203

Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka: Wezwałam Pekin do przeglądu jego polityki pod kątem przestrzegania praw człowieka

Wezwałam władze Chin do przeglądu ich polityki w sferze walki z terroryzmem; Pekin powinien potwierdzić zgodność swoich działań z międzynarodowymi standardami ochrony praw człowieka – oświadczyła w sobotę Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCR) Michelle Bachelet na zakończenie wizyty w Chinach.

Jak poinformowała agencja Reutera, Bachelet podkreśliła, że jej sześciodniowa podróż do Chin, która obejmowała m.in. wizytę w regionie Sinciang, „nie była śledztwem w sprawie polityki praw człowieka w tym kraju”.

Pierwsza od 2005 roku wizyta UNHCR w Chinach została zrealizowana na zaproszenie rządu w Pekinie – podkreślono w komunikacie na stronie internetowej Wysokiej Komisarz. W planie podróży Bachelet znalazły się spotkania z „wysokimi rangą urzędnikami na szczeblu krajowym i lokalnym, organizacjami społeczeństwa obywatelskiego, przedstawicielami biznesu i środowiskami akademickimi”.

Wcześniej w sobotę stacja BBC ujawniła materiały obrazujące prześladowanie przez chińskie władze Ujgurów – mniejszości etnicznej zamieszkującej region Sinciang na zachodzie kraju. W pakiecie dokumentów wykradzionych z serwerów chińskiej policji znalazły się m.in. zdjęcia tysięcy Ujgurów zatrzymanych w obozach reedukacji, protokół policyjny nakazujący „strzelać, by zabić” w razie próby ucieczki oraz wykazy osób skazanych, często na wiele lat więzienia, za noszenie brody czy naukę islamu.

Michelle Bachelet w latach 2006-10 i 2014-18 pełniła urząd prezydent Chile. Stanowisko Wysokiej Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka objęła w 2018 roku.

 

PAP

 

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl