By Kuno Lechner - Fotografia własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1317960

Wyprawa na K2 – Wielicki: Dwa zespoły na górze i dwa dni dobrej pogody

Dwa zespoły nocować będą na górze na wysokościach około 6000 i 6800 m, +dwójka+ nie jest jeszcze założona, pozostały dwa dni w miarę dobrej pogody – poinformował PAP kierownik narodowej wyprawy na niezdobyty zimą szczyt w Karakorum K2 (8611 m) Krzysztof Wielicki.

„Na Żebrze Abruzzi, nad Kominem House’a na 6800 m zanocują z niedzieli na poniedziałek Adam Bielecki i Denis Urubko, a w obozie pierwszym na około 6000 m Janusz Gołąb i Maciej Bedrejczuk. Natomiast po wykonaniu zadania, wynoszeniu lin i poręczowaniu, do bazy na odpoczynek zeszli Marek Chmielarski i Artur Małek. Wszyscy uczestnicy są zdrowi, czują się bardzo dobrze i oby tak dalej” – przekazał Krzysztof Wielicki.

Pytany odnośnie planów podkreślił, że uzależnione są – poza samopoczuciem himalaistów – przede wszystkim od warunków pogodowych. Według prognoz, dwie najbliższe doby mają być w miarę dobre, z lekkim zachmurzeniem, a potem pogoda się pogorszy.

„W miarę dobre warunki musimy wykorzystać na ile się tylko da i siły pozwolą chłopakom działać. Trzeba przenieść drugi namiot trochę wyżej, na 6700 m, bo stoi za nisko, no i patrzeć w stronę obozu trzeciego na 7300 m. Osiągnięcie tej wysokości byłoby z korzyścią dla aklimatyzacji” – powiedział pochodzący z wioski Szklarka Przygodzicka koło słynnego z biegów przełajowych Ostrzeszowa 68-letni Krzysztof Wielicki.

PAP/RIRM

drukuj