fot. Radio Maryja

Wyjątkowe atrakcje w Toruniu z okazji 14. Dziękczynienia w Rodzinie

Rodzina Radia Maryja świętuje dziś 14. Dziękczynienie w Rodzinie. Z tej okazji na pielgrzymów w Toruniu czekało mnóstwo atrakcji. Dziękczynienie w Rodzinie to – obok wspólnej modlitwy – koncerty, tańce, pokazy sprzętu strażackiego oraz wyjątkowe, regionalne wyroby.

Jak co roku, wspólnemu świętowaniu towarzyszyła muzyka i radość. Do wspólnego śpiewania zaprosił pielgrzymów Jan Wojdak i zespół „Wawele”. Odbył się również koncert ojców Azariasza Hessa i Juliana Mieczysława Śmierciaka. Do tańca zachęcali uczestników 14. Dziękczynienia w Rodzinie artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Hutsulia” z Ukrainy. Na toruńskim Dziękczynieniu w Rodzinie każdy miał okazję znaleźć coś dla siebie. Najmłodszych uczestników przyciągnęła zjeżdżalnia.

O tym, co tak mocno urzekło dzieci, opowiedziała bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska.

– W województwie kujawsko-pomorskim jest najlepsza grupa wysokościowa strażaków, dlatego mamy ich tutaj ze sobą – wyjaśniła bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska z Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu.

Grupa wysokościowa zaprosiła najmłodszych do współpracy. Oczywiście, dzieci były odpowiednio asekurowane.

– Małe dzieci potrafią wejść tutaj na samą górę. Dzisiaj mamy ustawioną drabinkę na wysokość ponad 10m – powiedział członek grupy wysokościowej strażaków.

W Toruniu dziś – obok atrakcji – była też szansa nabycia nowych umiejętności, o co zadbała policja.

– Prowadzimy pokazy pierwszej pomocy i uczymy, jak jej udzielać – poinformował asp. Wojciech Chrostowski z Komendy Miejskiej Policji w Toruniu.

Jak każdego roku, na Dziękczynieniu nie mogło zabraknąć sprzedawców proponujących regionalne wyroby.

– Bardzo polecam miody leśne. Nasz miód leśny został uznany i wpisany na listę produktów tradycyjnych przez polskie Ministerstwo Rolnictwa – wskazał Marek Patalas, właściciel pasieki.

Z kolei pan Mateusz wyjaśnił, które mydło najbardziej sprzyja naszej skórze.

– Jako jedna z nielicznych firm w Polsce wprowadziliśmy innowację dotyczącą produkcji mydła ze złotem i ze srebrem – poinformował Mateusz Maciąg.

Pani Małgorzata postanowiła przekonać nas, jakie atuty ma wełna z alpaki.

– Włos jest bardzo cienki i delikatny, a w środku jest on pusty. Dlatego cały produkt jest cienki, ale równocześnie ciepły – powiedziała Małgorzata Kempa.

Żeby nie zatrzymać się tylko na tym, co mówili sprzedawcy, postanowiliśmy zapytać pielgrzymów, jak się bawią w Toruniu.

– Jestem tutaj co roku. Bardzo sobie cenimy to wydarzenie – powiedziała uczestniczka 14. Dziękczynienia w Rodzinie.

By dotrzeć na Dziękczynienie, niektórych czekała pobudka wcześnie rano.

– Wyjazd był o godz. 6.00 rano. Byłoby grzechem tutaj nie przyjechać i nie uczcić 14. Dziękczynienia w Rodzinie – oceniła uczestniczka.

Jeśli komuś w tym roku nie udało się przyjechać, to wciąż może to nadrobić, ponieważ Dziękczynienie w Rodzinie to już tradycja. Pielgrzymi przybywają licznie co roku po to, by być razem w rodzinie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl