fot. PAP/EPA

Wybory w Katalonii. Separatyści i Partia Socjalistów z największym poparciem

W Katalonii odbyły się wybory do parlamentu. Najwięcej mandatów zdobyli Separatyści oraz  Partia Socjalistów. Dane, po przeliczeniu głosów z 98 proc. okręgów wyborczych, wskazują, że oba ugrupowania zdobyły ponad 24 proc. głosów, a to daje im po 33 miejsca w 135–osobowym Parlamencie Katalonii.

Socjaliści i partia Separatystyczna mają zbliżone poparcie.

– Wyraźne zwycięstwo Socjalistycznej Partii Katalońskiej ma dla mnie bardzo wyraźne znaczenie i oznacza pójście naprzód i otwarcie nowego rozdziału w Katalonii – Salvador Illa, była minister zdrowia Hiszpanii, kandydat Socjalistycznej Partii Katalońskiej.

Teraz jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie kontynuacja dotychczasowej koalicji Separatystów z partią Razem dla Katalonii, która zapewniła sobie 32 miejsca w regionalnej izbie. Do rządu ma wejść też lewicowa kandydatura Jedności Ludowej z wynikiem 9 mandatów. Prawdopodobnie premierem regionu pozostanie Separatysta – Pere Aragones.

– Chciałbym wysłać wiadomość do władz europejskich.  Wyniki są jasne. My, partie niepodległościowe, mamy większość, osiągnęliśmy ponad 50 procent głosów poparcia. Katalończycy przemówili, nadszedł czas na negocjacje w sprawie samostanowienia – Pere Aragones, kandydat Separatystycznej Republikańskiej Lewicy Katalonii.

Czwartą siłą parlamentu Katalonii będzie konserwatywny Vox, który po raz pierwszy dostał się do izby. Będzie w niej reprezentowany przez jedenastu deputowanych. W Parlamencie zasiądą również przedstawiciele liberalnej Partii Obywatelskiej oraz centroprawicowej Partii Ludowej.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl