fot. PAP/EPA

Wybory w Holandii

Liberalna Partia Ludowa obecnego premiera Holandii Marka Ruttego wygrywa wybory parlamentarne – wynika z najnowszych danych sondażowych. Premier rozpoczął już rozmowy o nowej koalicji rządzącej.

Czwartą wygraną Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji potwierdza badanie exit poll. Szacunki wskazują, że liberałowie mogą uzyskać 36 mandatów – w poprzednim parlamencie mieli 33 miejsca. Liderem partii jest dotychczasowy premier kraju Mark Rutte.

– Wynik wyborów jest taki, że wyborcy w Holandii dali mojej partii (holenderskiej partii liberalnej) wotum zaufania – powiedział Mark Rutte, premier Holandii.

Premier Mark Rutte rozpoczyna już rozmowy o budowaniu nowej koalicji.

– Oczywiście głównym problemem, który należy wziąć pod uwagę przez następne lata, jest to, jak odbudować kraj po koronawirusie – dodał Mark Rutte.

Swoją reprezentację w holenderskim parlamencie – obok dotychczas rządzącej Partii Ludowej – może zwiększyć socjalliberalne ugrupowanie. Według badania IPSOS może uzyskać 27 mandatów, czyli o 8 więcej niż do tej pory.

– Na początku z pewnością była krytyka, ale w ostatnich miesiącach narastało poczucie, że ludzie są gotowi na optymizm i wizję socjalliberalnego ugrupowania – powiedział Sigrid Kaag z socjalliberalnego ugrupowania D66.

Współrządzący Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny traci najprawdopodobniej 5 mandatów, zdobywając 14 miejsc. O porażce może mówić lider Partii na rzecz Wolności. Ugrupowanie ma otrzymać 17 mandatów, co oznaczałoby, że straciło trzech posłów i pozycję drugiej siły w parlamencie. Klęskę poniosła też Partia Socjalistyczna, tracąc 6 z 14 mandatów. Zieloni uzyskali 8 miejsc, co w ich wypadku oznacza stratę 6 mandatów. Partia Pracy utrzyma 9 miejsc w parlamencie. Dotychczasowe szacunki nie uwzględniają głosów oddanych korespondencyjnie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl