fot. episkopat.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Jak mogą głosować osoby niepełnosprawne?

Wybory do Parlamentu Europejskiego coraz bliżej. W jaki sposób będą mogą zagłosować osoby niepełnosprawne? Kodeks wyborczy przewiduje dwie możliwości głosowanie korespondencyjne lub przez pełnomocnika.

Aby zagłosować korespondencyjnie, należy poinformować komisarza wyborczego o chęci skorzystania z takiej możliwości do 13 maja. W zgłoszeniu wyborca może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania w alfabecie Braille’a. Pakiet wyborczy dostarczany jest wyborcy nie później niż 7 dni przed dniem wyborów. Jeżeli natomiast osoba niepełnosprawna chce zagłosować w wyborach przez pełnomocnika, musi najpóźniej do 17 maja złożyć wniosek w urzędzie gminy, w której jest wpisany do rejestru wyborców, w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa. Do głosowania przez pełnomocnika uprawnieni są także wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 75 lat. Wyborca niepełnosprawny może głosować w wybranym przez siebie lokalu. Jeżeli jednak będzie to lokal inny niż ten, do którego należy, to do 21 maja musi złożyć specjalny wniosek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl