Wstrzymana prywatyzacja Krajowej Spółki Cukrowej

Ministerstwo Skarbu Państwa dzięki powołaniu holdingu rolno-spożywczego wstrzyma prywatyzację Krajowej Spółki Cukrowej – informuje „Nasz Dziennik”.

Wokół Krajowej Spółki Cukrowej ma być utworzony zbiór kilkudziesięciu podmiotów zajmujących się przetwarzaniem, magazynowaniem i dystrybucją m.in. płodów rolnych.

Konsolidacja pozwoli na ograniczenie wydatków na biurokrację oraz wzmocni te firmy, które działając samodzielnie są skazane na porażkę.

Stanisław Lubaś, przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Cukrowego NSZZ „Solidarność”, pozytywnie ocenia działania Ministerstwa Skarbu Państwa. Zaznacza jednak, że trzeba poczekać na szczegóły w tej sprawie.

Jak to będzie funkcjonowało? Polski cukier nie jest jeszcze na tyle silny, żeby mógł udźwignąć strukturyzacje całej branży rolno-spożywczej w Polsce, bo wiele z tych zakładów, jak np. chłodnie oprócz tego, że jest tam różnorodna struktura kapitału – nie jest o jednorodny kapitał Polski, ale jest mieszany. Różna sytuacja ekonomiczno-finansowa – królestwo PSL-u, który tam natworzył spółek i spółeczek. To wszystko trzeba zdiagnozować i dopiero wtedy opracować koncepcję. Myślę, że rząd będzie to robił – mówi Stanisław Lubaś.

Pierwsze plany dotyczące prywatyzacji polskiego cukru były ogłoszone przez rząd w 2012 r. Spółkę mieli kupić wspólnie rolnicy, którzy dostarczali buraki do cukrowni należących do Krajowej Spółki Cukrowej i pracownicy przedsiębiorstwa.

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl