fot. PAP/EPA

Wspólne ćwiczenia sił powietrznych Chin i Tajlandii

Chińskie siły powietrzne wyślą w niedzielę do Tajlandii myśliwce i bombowce na wspólne ćwiczenia z tajską armią – poinformowało w sobotę chińskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Associated Press.

Ćwiczenia obejmą wsparcie lotnicze, uderzenia na cele naziemne oraz rozmieszczanie oddziałów na małą i dużą skalę.

Chiny zintensyfikowały swoją aktywność wojskową w regionie Azji i Pacyfiku, co wzbudza niepokój Stanów Zjednoczonych oraz ich sojuszników. Jest to element narastającej konkurencji strategicznej i gospodarczej, powodującej wzrost napięcia między USA i Chinami, dwiema największymi gospodarkami świata.

Associated Press przypomniała, że w czerwcu minister obrony USA Lloyd Austin odwiedził Tajlandię, co było działaniem mającym na celu wzmocnienie – jak to określił – niesymetrycznej sieci sojuszów i partnerstwa Stanów Zjednoczonych w regionie.

Ćwiczenia pod kryptonimem Falcon Strike odbędą się w bazie Udorn Royal Thai Air Force w północnej Tajlandii w pobliżu granicy z Laosem. Wezmą w nich udział także tajskie myśliwce i samoloty wczesnego ostrzegania z obu krajów.

Manewry odbywają się w tym samym czasie, co wspólne ćwiczenia bojowe Stanów Zjednoczonych, Indonezji, Australii, Japonii i Singapuru pod kryptonimem Super Garuda Shield. Są to manewry cykliczne, organizowane od 2009 roku. Obecna edycja odbywa się w Indonezji.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl