Wrocławianie uczczą pamięć polskich ofiar III Rzeszy w czasie II wojny światowej

Mieszkańcy Wrocławia uczczą jutro pamięć polskich ofiar III Rzeszy w czasie II wojny światowej. W tak zwaną niedziele pamięci wpisuje się m.in. przedpołudniowa konferencja. Tematem dyskusji będą reparacje wojenne i relacje na linii Warszawa-Berlin w tej kwestii.

Na konferencję do wrocławskiego ratusza przybędą m.in. poseł Arkadiusz Mularczyk, szef parlamentarnego zespołu ds. reparacji wojennych oraz senator Jerzy Czerwiński z Opola.

– Prelegenci opowiedzą o bieżących relacjach na osi Warszawa-Berlin. Będą to także wystąpienia dotyczące historii tego zagadnienia na przestrzeni ostatnich 70-ciu lat. Wreszcie pojęcia, które dotkną aspektów prawnych związanych z grabieżą wielu dzieł czy zabytków – wyjaśnia Tadeusz Szczyrbak.

Druga część uroczystości przeniesie się na ulice Wrocławia, w miejsca upamiętniające ofiary II wojny światowej. Jednym z nich będzie pomnik Pamięci Członków Polskiego Ruchu Oporu „Olimp”.

Tadeusz Szczyrbak, prezes Rodziny Rodła z Wrocławia, zwraca uwagę na to, jak ważna jest dbałość o prawdę historyczną, która jest często zniekształcana.

– Narracja, która dominuje w przestrzeni państwa polskiego, jeśli chodzi o media lewicowo-liberalne, różnego rodzaju instytucje, ośrodki, przypomina cierpienia państw, które były agresorem, a dzisiaj chcą wejść w buty ofiar. A przecież Polska to 6 mln ofiar i ogromne straty materialne – podkreśla Tadeusz Szczyrbak.

Organizatorem Niedzieli pamięci we Wrocławiu jest Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania oraz Rodzina Rodła-Wrocław.

Wydarzenie organizowane jest po raz pierwszy, jednak jak zapewniają organizatorzy, będzie cyklicznie powtarzane.

– Niedziela pamięci o polskich ofiarach III Rzeszy w czasie II wojny światowej to upamiętnienie wielkiej Golgoty Zachodniej, wielkiej ofiary polskiej krwi w latach 1939-45. Jest to pierwsza edycja takich spotkań, które – mam nadzieję – wejdą na stałe do cyklicznych wydarzeń w stolicy Dolnego Śląska – dodaje Tadeusz Szczyrbak.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl