fot. PAP

Wręczono nagrody Benemerenti

Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu i Stowarzyszenie „Wiosna” zostali laureatami dorocznej nagrody Ordynariatu Polowego WP Benemerenti.

Nagrody te przyznawane są „za dawanie świadectwa prawdzie i sprawiedliwości”. Zostały wręczone w sobotę w Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

– Pierwszy laureatem Benemerenti 2014 została Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki w Wrocławiu. W laudacji biskup polowy podkreślił, że szkoła działa jako spadkobierczyni tradycji oręża polskiego i uniwersalnych wartości szkolnictwa narodowego. Podkreślił też, że misją uczelni jest kształcenie na najwyższym światowym poziomie oficerów WP i obywateli świadomych swojej narodowej tożsamości. Drugą statuetkę Benemerenti  otrzymał 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Bydgoszczy. W tej laudacji biskup polowy zauważył, że lekarzy i pracowników szpitala cechuje ofiarność i profesjonalizm. Na efekty składa się wysiłek i ciężka praca, która pomagają przywrócić chorym nadzieję i zdrowie – powiedział ks. płk. Zbigniew Kępa, rzecznik Ordynariatu Polowego WP.

Wśród nagrodzonych znalazło się także Stowarzyszenie „Wiosna”, którego jednym z naczelnych projektów jest Szlachetna Paczka.

– Ich akcja, z początku niewielka, przerodziła się w wielki ogólnopolski projekt. Połączył on ponad 250 tys. potrzebujących, 150 tys. darczyńców i 10 tys. wolontariuszy. Wolontariusze gotowi są nieść pomoc tam, gdzie nie dociera nikt inny. Idea pomocy tworzy piękny pomost pomiędzy tymi, którzy obdarowują, a tymi którzy są obdarowani. Uroczystości wręczenia nagród przez biskupa polowego towarzyszył koncert kolęd. Uroczystość Benemerenti odbywa się co roku w rocznicę reaktywowania, czyli odnowienia Ordynariatu Polowego – powiedział ks. płk. Zbigniew Kępa.

Dodajmy, że laureaci otrzymali dyplomy i rzeźby przedstawiające warszawską Katedrę Polową Wojska Polskiego wraz z medalem „Milito pro Christo”.

Medale te przyznawane są „za dawanie świadectwa i zabieganie o to, aby Chrystusowy duch przemieniał duszę narodu oraz kształtował postawy społeczne ludzi polskiej ziemi”.

Medalami odznaczono sześciu lekarzy z Wojskowego Szpitala Klinicznego oraz sześciu oficerów i podoficerów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych, cztery osoby z WAT i pięć osób ze Stowarzyszenia „Wiosna”.

Medal Ordynariatu Polowego „MILITO PRO CHRISTO” ustanowił w 2001 roku ks. biskup polowy Sławoj Leszek Głódź. Medalem tym odznaczane są osoby, które zasłużyły się dla duszpasterstwa wojskowego. W 2008 roku, podczas uroczystości Benemerenti medal otrzymały: Radio Maryja, Telewizja Trwam i Nasz Dziennik.  Katolickie media medalem tym honował ks. biskup polowy Tadeusz Płoski.

RIRM

 

 

 


Galeria:

drukuj