WOT - fot. Paulina Lęcznar

WOT liczy już 30 tysięcy żołnierzy

Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 30 tysięcy żołnierzy – poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak. Jak mówił, żołnierze WOT pomagają m.in. w sytuacjach klęsk żywiołowych, a ostatnio wspierali służbę zdrowia w walce z pandemią.

Mariusz Błaszczak uczestniczył w piątek w Lipinach (gm. Odrzywół, woj. mazowieckie) w szkoleniu żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej i uczniów Liceum Ogólnokształcącego Kadetów RP.

Szef MON poinformował, że Wojska Obrony Terytorialnej liczą już 30 tysięcy żołnierzy. Z tej okazji wręczył tablicę pamiątkową dowódcy WOT, gen. Wiesławowi Kukule.

Mariusz Błaszczak przypomniał, że WOT to najmłodsza formacja Sił Zbrojnych RP, która wykonuje jednak bardzo ważną funkcję.

„Oczywiście szkolą się razem z żołnierzami wojsk operacyjnych, żeby stać na straży bezpieczeństwa naszej ojczyzny, ale także w sytuacji kryzysów związanych z naturą, z klęskami naturalnymi” – podkreślał minister obrony.

Przypomniał, że żołnierze WOT byli m.in. zaangażowani w walkę z pandemią – pomagali w szpitalach, ośrodkach zdrowia.

„Odciążali cywilną służbę zdrowia od zadań administracyjnych, a więc pomagali w sytuacji trudnej i jak zawsze sprawili się na medal” – zaznaczył minister, który podziękował też żołnierzom WOT za ich postawę.

W Liceum Ogólnokształcącym Kadetów RP w Lipinach młodzież z całej Polski uczy się w warunkach koszarowych. Mariusz Błaszczak mówił, że cieszy się, że w tym miejscu powstała strzelnica wykorzystywana m.in. do szkolenia młodych ludzi.

„Jestem zadowolony, że takim powodzeniem wśród młodych ludzi cieszy się służba w Wojsku Polskim. Na prawdę jesteśmy z tego dumni” – powiedział do uczniów.

„Wiele dróg prowadzi do tego, żeby zostać żołnierzem WP. Jedną z dróg są klasy mundurowe, takie, jak tutaj w Lipinach. Inną są organizacje proobronne, które też z tej strzelnicy korzystają i korzystać będą. Inną sport – strzelectwo sportowe, właśnie ta dyscyplina sportu będzie tu uprawiana” – mówił. „A wszystkie te drogi prowadzą do Wojska Polskiego” – dodał Mariusz Błaszczak.

Dziękował też za współpracę, która łączy szkołę z 6. brygadą WOT.

„Mam tez nadzieję, że wszyscy absolwenci liceum ogólnokształcącego w Lipinach trafią albo do Wojska Polskiego, albo do innych służb mundurowych – jeśli takiego wyboru dokonają. Ale możecie być pewni, że wszyscy będą przeszkoleni, wszyscy będą wiedzieli, co zrobić w sytuacji trudnej, takiej, która będzie wymagała reakcji” – mówił szef MON.

„Wszyscy będą żołnierzami rezerwy, będą przedszkolni, więc będziemy pewni, że nasza ojczyzna jest bardziej bezpieczna, dzięki właśnie ich służbie” – powiedział.

Przypomniał, że w piątek na Okęciu witał żołnierzy, którzy powrócili z krótkiej misji ewakuacyjnej w Afganistanie.

„Tej misji, która zakończyła się sukcesem, bo żołnierze wypełnili swoje zadanie, a my jako Polska uchroniliśmy naszych przyjaciół, którzy pomagali nam, kiedy ta pomoc była potrzebna. Na tym polega sojusz, na tym polega współpraca, na tym polega solidarność” – wskazał Mariusz Błaszczak.

PAP/TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl